07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bilal Erdoğan Neden Konuşuyor?

Bilal Erdoğan Neden Konuşuyor?

Bilal Erdoğan’ın İtalya’ya gittiği 27 Eylül tarihinde duyuldu. İddiaya göre Bilal Erdoğan 1 Kasım seçimleri öncesi İtalya’ya kaçmıştı. Aslında ne olmuştu da Bilal Erdoğan yurtdışına gitmişti? Tarihleri art arda sıralayarak bunu anlamak mümkün.  Ama gittiği tarihte nasıl bir Türkiye vardı onu da görmek lazım. 7 Haziran seçimleri öncesinde Bilal Erdoğan Türgev’i bahane edip il il seçim gezisi yapıyordu. Zaman zaman Sümeyye Erdoğan’da il gezilerine çıkıyordu. Erdoğan da ettiği tarafsızlık yeminine rağmen miting miting Türkiye’yi geziyordu. Erdoğan ailesi seçim için canını dişine takıyordu. Ve nihayet 7 Haziran seçimleri yapıldı. Seçim sonucunda 13 yıl sonra AKP ilk kez tek başına iktidar olamadı. Erdoğan ailesi için “yargılanacak” yorumları artmıştı. Erdoğan 7 Haziran seçim sonucunu kabul etmedi. Ülkeyi adım adım seçime götürdü. Tam bu süreçte Bilal Erdoğan yurt dışına çıktı. Çıkışı uzun süreliydi çünkü eşi ve iki çocuğunu da yanına almıştı.

Bilal Erdoğan şimdi hiç olmadığı kadar medyaya konuşmaya başladı. Bu sadece İtalya’da olması ile ilgili değil. Özellikle Rusya’nın “IŞİD Petrolü taşınmasında Erdoğan ailesi bu işin içinde” ve Rus medyasında Bilal Erdoğan haberleri arttıktan sonra oldu. Sonrada bu haberler yabancı basında arttı. Bilal Erdoğan adı IŞİD petrolü ile yan yana anılmaya başladı. Yani Bilal Erdoğan bir algı yönetmek için konuşturuluyor. Erdoğan organizasyonu içindeki algı ve manipülasyon karar vericileri devreye girdi.

Şimdi Bilal Erdoğan’ın İtalya’da olduğu öğrenildikten sonra olan gelişmeleri tarih tarih görelim;

5 Ekim’de  Hükümete yakınlığı ile bilinen ülkehaber’de  Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırılan haberde “Bilal Erdoğan doktora çalışmaları için İtalya’da ve bu yıl sıkça İtalya’da bulunacak. Bu son dakika kararı değil uzun süreden beri planlanan bir programdı” denildi.

7 Ekim’de Bilal Erdoğan Anadolu Ajansı aracılığıyla ilk kez iddialara yanıt verdi. 2012’den beri ara verdiği doktorasını tamamlamak için geçici süreyle İtalya’da bulunduğunu belirten Bilal Erdoğan, ”Bir buçuk, iki yıl içinde tezimi tamamlayacak ve Türkiye’ye döneceğim.Ben sadece doktora için İtalya’dayım, fırsat buldukça ülkeme geliyorum ve geleceğim, doktora bitince ülkeme dönecek, inşallah son nefesime kadar da ülkemde yaşayacağım” dedi. Bilal Erdoğan doktorasını tamamlamak üzere geçici bir süreyle İtalya’da bulunduğunu “İtalya’ya kaçtığı” yönündeki değerlendirmelerin ahlaka, vicdana sığmayan algı operasyonları olduğunu söyledi.

8 Ekim Tarihinde İtalyan medyasında Bilal Erdoğan Vardı.

Il Sole 24 Ore gazetesi, “Birkaç ay önce olsa tahmin edilemeyecek ve hayal bile edilemeyecek bir sürpriz yaşandı, ama Boğaz’da bugünlerde her şey mümkün. Türkiye’deki önemli seçimlere bir aydan kısa bir süre kala, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın favori oğlu ülkesini terk edip ailesiyle birlikte Bologna’ya yerleşmiş gibi görünüyor. Bu “bomba” haber Türk medyasında ortaya çıkarken, (Bilal Erdoğan’ın) ülkeden kaçtığı söylentileri de ortada dolaşıyor” diye yazdı.

La Stampa gazetesi de “Erdoğan Jr. Bologna’ya yerleşti” başlığıyla verdiği haberde “Erdoğan Jr., resmi olarak doktorası için ülkeyi terk etmiş gibi görünüyor” derken, “Bilal’in adı, Boğaziçi’nin Temiz Eller soruşturmasına karışmıştı” diye de ekledi.

Il Giornale d’Italia sitesindeki haberde ise “Erdoğan junior, fırtınanın ortasında” başlığı kullanıldı. Haberde, “İtalya’ya kaçışı doğrulandı. Ancak bu kaçışın, memleketinde tutuklanma korkusundan mı kaynaklandığını asla bilemeyeceğiz. Emin olunan tek şey, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın ailesiyle birlikte Bologna’ya yerleşmiş olduğu. Resmi gerekçesi, Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki çalışmalarına devam etmek” ifadeleri yer aldı.

22 Ekim 2015  Bilal Erdoğan a haber’e çıkarak kaçmadığını doktora için İtalya’ya gittiğini açıkladı.”Hedefte TÜRGEV değil ailemiz var” dedi.

2 Aralık 2015: Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya arasındaki büyük krizde hedef Erdoğan ailesi oldu. Rusya ; “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin, Suriye’de IŞİD’in elinde olan petrol yataklarından yapılan yasadışı petrol sevkiyatlarıyla doğrudan ilişkisi var” denildi. Ve Sınırdaki petrol tankerlerinin uydudan çekilmiş görüntüleri yayınlandı.

4 Aralık 2015 İtalyan Corriere della Sera gazetesi, bir yatırımcının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın İtalya’ya transfer ettiği öne sürülen yüklü miktarda paranın soruşturulması için Bolonya Savcılığı’na dilekçe verdiğini yazdı. Ülkenin ana akım gazetelerinden olan Corriere della Sera, söz konusu yatırımcının, bir Avrupa ülkesinde siyasi sığınmacı statüsünde bulunduğunu ve Türk hükümeti karşıtı olduğunu belirtti.

5 aralık 2015  Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi’nin ailesine ait olan Il Giornale gazetesi Rusya’nın, Bilal Erdoğan’ın IŞİD terör örgütünden petrol aldığı iddialarını sayfalarına taşıdı. Gazete haberi “Junior Erdoğan fırtınada ama Bolonya’da sükunet içinde yaşıyor” başlığıyla yayımladı. Gazete, telefonla ulaştıkları Bilal Erdoğan’ın, kendilerini şaşkınlıkla karşıladığını ve şu yanıtı aldıklarını yazdı : “Bunların hepsi yalan. Ortada bir delil yok. Söyleyecek bir şeyim yok. Hoşçakalın.” İl Giornale ayrıca, Bilal Erdoğan’ın sadece Türk korumalarının olmadığını belirterek, İtalyan polisi tarafından da korunuyor olmasını, “Sultan’ın oğlu IŞİD’le iş yapmakla suçlanıyor, doktora için İtalya’da ve bizim polisimiz tarafından korunuyor” ifadeleriyle eleştirdi.

8 Aralık 2015 Bilal Erdoğan İtalya’nın Corriere della Sera gazetesine röportaj verdi. “Türkiye Kürt petrolü satıyor, Ancak Rus haritasına bakılırsa Suriyeli Kürtler IŞİD’in petrolünü Koç ailesinin sahibi olduğu Tüpraş’a getiriyor. Koç ailesi petrolü, belgesi olan kaynaklardan satın aldığını söylüyor. Onlara sormayı deneyin”

11 Aralık 2015  Bilal Erdoğan Anadolu Ajansına röportaj verdi.  “Türkiye’nin sınırlarını ihlal eden Rus uçağı düşürüldükten sonra, bir anda kendimi uluslararası siyasetin ve medyanın hedefi olarak buldum. Türkiye’de hakkımda üretilen tüm yalanların, ısıtılıp Rusya yönetimi tarafından, Rus medyası tarafından, dünyanın birçok ülkesinde gazete ve televizyonlar tarafından kullanıldığını gördüm.”

Dönüş Çelişkisi

11 Aralık’ta Doktorasının son aşamasında olduğunu ve tezini yazdığını ifade eden Bilal Erdoğan, “Doktora tezimi hızla yazıp, tamamlamak istiyorum. Ülkemden daha fazla ayrı kalmayı, uzak kalmayı doğru bulmuyorum Ancak doktora çalışmasında tam olarak bitiş zamanını öngöremeyebiliyorsunuz. Bu yaza bitmezse yaz sonrasına sarkabilir. Bu süreci uzatmadan doktoramı tamamlayıp Türkiye’ye dönmek istiyorum”

8 Ekim’de ise dönüş için Bilal Erdoğan 1.5 -2 yıl tarihini veriyordu. “Johns Hopkins, Washington merkezli ancak Çin ve İtalya’da faaliyet gösteren bir üniversite. Alanında dünyanın en önemli üniversitelerinden biri. Doktorama Washington’da başlamış, 2009’dan itibaren de Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle İtalya’da devam etmiştim. Ancak sağlık sorunları nedeniyle 2012’de doktorama ara verdim. Bu yılın güz döneminde de eğitimimi tamamlamak üzere yeniden İtalya’ya geldim. Bir buçuk, iki yıl içinde tezimi tamamlayacak ve Türkiye’ye döneceğim.”

“Berlusconi de Vurdu: Sultanın Oğlu”?” haberini okumak için buraya tıklayın

“Hani Tankerler Petrol Taşımıyordu?” haberini okumak için buraya tıklayın

“İtalya’da Bilal Erdoğan İçin Suç Duyurusu” haberini okumak için buraya tıklayın

“Bilal’in İşleri Kebap” haberini okumak için buraya tıklayın

“Şehzadenin Bağdat Caddesi Fetih Turu” haberini okumak için buraya tıklayın