07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Türkiye’den ABD’ye Protesto
Türkiye’den ABD’ye Protesto

Türkiye’den ABD’ye Protesto

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında Türk Büyükelçilik konutu önündeki kavgayla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Bass’e sözlü ve yazılı proteso verildi.

Türkiye’den ABD’ye Protesto

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz hafta Washington’u ziyareti sırasında, Büyükelçilik Kançılaryası önünde ABD güvenlik personelinin Sayın Bakanımızın yakın koruma ekibine karşı yerleşik diplomatik kural ve teamüller hilafına sergilemiş oldukları profesyonelliğe aykırı saldırgan davranışlar bugün Bakanlığımıza çağrılan ABD Büyükelçisi nezdinde sözlü ve yazılı olarak protesto edilmiş, ABD makamlarının bu olayı soruşturması ve gerekli açıklamanın tarafımıza yapılması resmen talep edilmiştir.”

“Türk şiddeti basit şekilde kabul edilemez”

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında kendisini protesto etmek için Türkiye’nin Washington büyükelçiliği rezidansı önünde bulunan grupla Erdoğan’ın korumalarının da olduğu grup arasında çıkan kavga hakkında konuştu.
Tillerson, Fox News’e yaptığı açıklamada Türk Büyükelçi Serdar Kılıç’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığını hatırlattı ve “Türk şiddeti basit şekilde kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Tillerson sözlerini “Hala süren bir soruşturma var. Bu incelemeden çıkacak sonucu bekleyeceğiz. Türk Büyükelçiliği’nde yaşananlarla ilgili dehşete düştüğümüzü ilettik” diye sürdürdü.