07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “AKPM’nin Kararı Siyasi, Tanımıyoruz!”
“AKPM’nin Kararı Siyasi, Tanımıyoruz!”

“AKPM’nin Kararı Siyasi, Tanımıyoruz!”

Erdoğan AKPM’nin Türkiye kararına ilişkin konuştu: Karar tamamen siyasi, tanımıyoruz. Reuters’a konuşan Erdoğan, 16 Nisan’daki referandumuya ilgili ise; “Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) sonuçları değerlendirme yetkisi yok” dedi.

“AKPM’nin Kararı Siyasi, Tanımıyoruz!”

 

İşte Tayyip Erdoğan’In açıklamalarından başlıklar;

-AKPM’nin kararı siyasi, tanımıyoruz.

“YSK’nın kararı nihaidir”

-YSK’nın referandumla ilgili verdiği karar nihaidir, bunun daha ilerisi yoktur, seçimin kuralı bu.

-Ana muhalefetin referandumla ilgili başvurusu Danıştay tarafından reddedildi; şimdi AYM’ye gideceklerini söylediler; AYM’nin de AİHM’in de böyle bir yetkisi yok.

-Şu anda Türkiye’nin gündeminde bir erken seçim yok.Bir seçim ile tekrar gündemi farklı bir yere kaydırmanın anlamı yok, Kasım 2019’a kadar işimize bakacağız, ekonomimizi güçlendireceğiz.

-Başbakan Yıldırım’ın kongre ile ilgili açıklaması normalde partinin kongre tarihlerinin akışının ifadesiydi; 2017 içinde kongre yapılamayacağı gibi bir şey söz konusu değil.

-YSK referandumun kesin sonuçlarını açıkladıktan sonra kurucusu olduğum partime hemen dönmem söz konusu ve döneceğim. Partiye döndükten sonra (genel başkanlık konusunda) partimin yetkili kurulları ne gibi bir karar alır şu anda bunu ben söyleyemem. Bu tür talepler parti organlarından gelir, geldikten sonra bunu değerlendirir ona göre adımlar atarız. Kabine revizyonu konusunda Başbakan ile bir müzakeremiz olmadı, bunlar hiç gündemimize dahi gelmedi.

“Operasyondan önce ABD, Rusya ve Barzani’ye bildirim yapıldı”

-TSK’nın Sincar ve Suriye Karaçok’ta bugün yaptığı operasyon kesinlikle peşmergelere karşı değil. Operasyondan önce ABD, Rusya ve Barzani’ye bildirim yapıldı. Operasyonda 5-6 peşmergenin öldüğü bilgisi geldi; bu bizim için arzu edilmeyen bir konuydu; bildirime rağmen bunun olması bizi üzdü.Bu operasyonun devamı gelecek; Sincar bizim için ikinci Kandil’dir; buna müsaade etmeyeceğiz. Sincar’da yaklaşık 2,000 PKK’lı var; tedbirimizi almaya mecburuz, aksi takdirde orası bir tehdit oluşturacak. Suriye’nin Esad’dan kurtulması lazım, Esad kaldığı sürece asla orada çözüm olmaz. Artık Esad’lı mı Esad’sız mı çözüm olacak, bunu konuşamayız; bırakalım Suriye halkı kendi liderini belirlesin.ABD ziyaretinde Trump ile ikili ilişkiler, Suriye, Irak, terörle mücadele konularını değerlendireceğiz.

 “Zarrab’ın suçu varsa Türkiye’ye bildirilir”

-Atacağımız adımlardan biri de Rıza Zarrab ile ilgili olacak; Zarrab benim vatandaşımdır ve devletlerin bir görevi de vatandaşlarının hukukunu korumaktır. (Zarrab’ın) bir suçu varsa Türkiye’ye bildirilir ve gereği yapılır ama yoksa bazı şeyler uydurularak insanlar tutuklanırsa, vatandaşına sahip çıkamayan ülke konumuna düşersiniz.

“Halkbank müdürünün tutuklanması art niyetli”

– ABD’de tutuklanan Halkbankası GMY 7 kez ABD’ye girip-çıktı; son anda tutuklanması art niyetli bazı girişimler olduğunu gösteriyor. Bizim tespitlerimiz Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı’nın tutuklanmasında FETÖ ile ilgili bağlantılar olduğu yönünde.Bu konularda en azından idari noktada atılabilecek adımlar niye atılmıyor bunu başkan Trump’a soracağız.