07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 81 İlde Binlerce Kişi Gözaltına Alındı
81 İlde Binlerce Kişi Gözaltına Alındı

81 İlde Binlerce Kişi Gözaltına Alındı

Bu sabah başlatılan operasyonla Fetullahçıların mahrem imamı oldukları iddiasıyla 81 ilde 1009 kişi gözaltına alındı.  Operasyon kapsamında7 bin kişi hakkında gözaltı kararı var. Haklarında gözaltı kararı olanlardan bir kısmının cezaevinde tutuklu olduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Emniyet’teki Fetullahçı yapılanmasına karşı büyük bir operasyon başlatıldı.

İstanbul’da çok sayıda gözaltı

İstanbul’da soruşturma kapsamında İstanbul’da 390 kişi hakkında gözaltı kararı bulunurken, Organize Suçlarla Mücadele, Mali Suçlarla Mücadele ve Terörle Mücadele şube müdürlüklerine ekipler, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Polis ekiplerince belirlenen adreslere düzenlenen operasyonlarda, şüphelilerden bazılarının yakalandığı bildirildi.

İzmir’de 76 gözaltı

Ankara merkezli olarak 81 ilde yapılan FETÖ/PDY operasyonu kapsamında İzmir’de 76 kişi gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün emniyet teşkilatı başta olmak üzere mahrem yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda sabah saatlerinden itibaren eş zamanlı olarak yapılan operasyonda, İzmir’de şu ana kadar 76 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı

İçişleri Bakanı Soylu, Vilayetler Evi’nde düzenlenen ‘Göç Politikaları Kurulu İkinci Toplantısı’nın açılışında konuştu. Bakan Soylu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın emniyet teşkilatına yönelik Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) mahrem yapılanması soruşturması kapsamında, 81 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar 72 ilde, bin 9 ‘mahrem imam’ın gözaltına alındığını bildiren Bakan Soylu, “Adalet Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz bir çalışma çerçevesinde, emniyetimize maalesef sızmış ve emniyetimizi dışarıdan yönetmeye çalışan, adına ‘mahrem imamlar’ dediğimiz ve neredeyse alternatif bir emniyet yapılanması ortaya koymaya çalışan, devletin kendi kurallarını hiçe sayan ve bu konuda kendi gündemini, kendi taleplerini ve kendi iddialarını dile getirmeye çalışan bir yapıyı hem açığa çıkartmanın hem deşifre etmenin hem de çökertmenin çalışmasının en önemli adımı bu sabah Adalet Bakanlığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 81 ilde yapıla bir operasyonla gerçekleştirilmiştir. Hala devam etmektedir. Şu ana kadar 72 ilde, bin 9 mahrem imam gözaltına alınmıştır. Bu, Türkiye Cumhuriyeti devleti açısından önemli bir adımdır” diye konuştu.

Van’da 5 polis gözaltında

Ankara merkezli 81 ilde başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında Van’da da 5 polis memuru gözaltına alındı. Operasyon kapsamında Van’da da 36 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu belirtildi. Sabah saatlerinde Van’da başlatılan operasyonda kapsamında 5 polis memuru gözaltına alınırken, 6 şüphelinin tutuklu olduğu ve diğer şüphelilerin ise arandığı belirtildi.

Kayseri’de 43 kişi gözaltına alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün emniyet teşkilatı içerisindeki mahrem yapılanmasına yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda eş zamanlı operasyon kapsamında günün ilk saatlerinde Kayseri’de 43 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi adli tabipliğe getirilerek, sağlık kontrolünden geçirildi. Kayseri’de 94 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu ifade edildi.

Kırklareli, Edirne, Batman ve Elazığ’da da gözaltılar var

Kırklareli’nde gerçekleştirilen operasyonda emniyetin sözde imamı olduğu öne sürülen 4 öğretmenden M.Ç. ile A.K. gözaltına alındı. Firari şüpheli M.T. ile S.T’nin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Edirne Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri de operasyon kapsamında M.T ve N.G’yi gözaltına aldı. Batman’da bir öğretmen ve 2 polis gözaltına alındı. Elazığ’da aralarında öğretmen ve fizyoterapistin bulunduğu 6 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

Antalya’da 17 gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Antalya’da 17 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda Antalya’da da eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Sabah erken saatlerde başlatılan operasyonda, FETÖ okullarında imamlık yaptığı tespit edilen 17 kişi gözaltına alındı. Operasyona, Özel Hareket Şube Müdürlüğü’ne ait polisler de destek verdi. Şüpheliler, emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Kütahya ve Afyon’da gözaltılar

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube ekipleri, il merkezinde eş zamanlı 12 adrese operasyon yaptı. Operasyonda 7 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 5 şüphelinin de arandığı belirtildi.

Afyonkarahisar’da 12 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 16 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılırken, şahısların çoğunluğunun önceki dönemlerde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen eski kamu görevlileri olduğu ifade edildi. Gözaltına alınanlar arasında esnafların da olduğu bildirildi.

Manisa’da  20 gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatlarıyla FETÖ/PDY’ye yönelik Ankara merkezli 81 ilde bu sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi. Manisa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri de ilde, aralarında kamudan ihraç edilmiş olan kamu personeli ile sivillerin de bulunduğu toplam 20 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, Manisa İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Niğde’de 6 emniyet imamı yakalandı

Niğde’de FETÖ/PDY’nin emniyet imamı olduğu belirtilen 6 kişi gözaltına alındı. Niğde’de KOM ekipleri 9 adrese eşzamanlı operasyon gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen emniyet içindeki mahrem imamlara yönelik operasyonlar sonunda 6 kişi yakalandı. 3 örgüt mensubunun yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

Kocaeli’de 17 gözaltı

Kocaeli’de, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda aralarında örgütte ‘mahrem abi’ olarak bilinen kişilerin de olduğu 17 kişi gözaltına alındı.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında operasyon düzenledi. Sabah erken saatlerde düzenlenen operasyonda 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında örgütte ‘mahrem abi’ olarak bilinen kişiler de olduğu öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü soruşturma kapsamında operasyonlara devam ediyor.

Bursa’da 51 gözaltı

Bursa’da, FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik bu sabah düzenlenen operasyonda 51 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerince yürütülen operasyonda gözaltına alınan aralarında öğretmen, sağlık çalışanı ve işadamlarının da bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin sivil olmalarına rağmen emniyet içindeki FETÖ yapılanmasını yönettikleri, tayin, atama ve rütbe tercihlerini organize ettikleri iddia edildi.

Konya’da 20 gözaltı

Konya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün emniyet teşkilatından sorumlu mahrem imamları olduğu ileri sürülen hakkında yakalama kararı bulunan 119 kişiden 20’si gözaltına alındı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün emniyet eşkilatından sorumlu çoğunlu öğretmen 119 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Ardından bugün polis tarafından daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 20 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin örgüt yapılanması içerisinde müdür, müdür yardımcısı, rehber, danışman gibi görevler yaptığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınanlardan öğretmenlikten ihraç edilen ve dönercilik yapan ‘Hüseyin’ kod adlı Hasan Hüseyin K., kendisini görüntüleyen basın mensuplarına, “Çek babam çek iyi çek. Açık net çıksın’ demesi dikkat çekti. Şüpheliler Konya Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Operasyonun devam ettiği ve gözaltı sayısının artacağı belirtildi.

Binali Yıldırım sinyali vermişti

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre; yapılan operasyonun kodları Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Nisan’da katıldığı bir programda söylediği şu sözlerde gizli:
“Baştan beri söylediğimiz bir şey var. Bu, çok karmaşık bir yapı. İlişkileri, ilişki ağı, günden güne daha çözülmemiş ilişkiler var. Şu ara çok önemli bir tespit yapılmış durumda. Bu tespitin sonuçları, FETÖ ile mücadelede bize ciddi imkan sağlayacak. İşin seyri değişecek. Bunlarla ilgili detaylar önümüzdeki günlerde netleşecek, bu kadar söyleyeyim.”