07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » MHP Kurultay İçin AKP’yi Bekliyor
MHP Kurultay İçin AKP’yi Bekliyor

MHP Kurultay İçin AKP’yi Bekliyor

MHP Kurultay İçin AKP’yi Bekliyor… AKP’nin olağanüstü kurultaya gitmesi durumunda, partinin mayıs ayında bir kurultay yapacağı siyasi kulislerde dillendirilirken, aynı şekilde MHP’nin de belirlenen tarihten önce, Kasım 2017’de olağan kurultayını gerçekleştireceği konuşuluyor.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre, MHP’de muhaliflerin partiyi olağanüstü kurultay için mahkemeye vermesinin ardından, Genel Başkan Devlet Bahçeli, Kızılcahamam kampında partinin merkez yönetim kurulu tarafından olağan kurultay tarihini 18 Mart 2018 olarak açıklamıştı.

MHP, bu takvime göre, referandum sürecinde hem ilçe kurultaylarını yönetti, hem de referandum sürecinde ‘evet’ mitingleri gerçekleştirdi. Partideki ilçe kurultaylarının büyük bir çoğunluğu gerçekleştirilirken, il kurultayları da 4 Haziran tarihi itibarıyla başlayacak.

MHP Kurultay İçin AKP’yi Bekliyor

Ancak, siyasi kulislerde AKP’nin olağanüstü kurultaya gitmesi durumunda, partinin mayıs ayında bir kurultay yapabileceği konuşulurken, şimdi aynı şekilde MHP’nin de “olası bir erken seçim ihtimaline karşı mevcut kurultay tarihini öne, Kasım 2017’ye çekebileceği” ifade ediliyor. Bunun öncelikle “MHP’nin güçlü bir şekilde AKP’yle birlikte referandum sürecindeki birlikteliklerinden hareketle olası bir erken seçim için önlem almak amacıyla yaptığı” da ileri sürülüyor.

MHP yönetimi, şimdilik bu iddiaları doğrulamazken, AKP’nin gelecek ay içinde olağanüstü kongre toplayarak, Erdoğan’ı genel başkanlığa taşıması durumunda, bir erken seçim olasılığının güçleneceği, MHP’nin de, teşkilatlardaki ‘muhalifleri’ ayıklayıp, kurultayı öne çekmek zorunda kalacağına dikkat çekiliyor.