07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Zencani Ve Zarrab’ı Türk Hükümeti Destekliyor”
“Zencani Ve Zarrab’ı Türk Hükümeti Destekliyor”

“Zencani Ve Zarrab’ı Türk Hükümeti Destekliyor”

İran Meclisi Yolsuzluk Araştırma Komisyonu üyesi Emir Abbas Sultani, New York’ta tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrab’ın  tutuklanacağını bile bile ABD’ye gittiğini öne sürdü. Sultani, Tayyip Erdoğan’ın da Zarrab’ yardımcı olduğu iddia etti.

Sputnik’İn haberine göre, Al-Monitor’a konuşan Sultani, İran’da idam cezası alan işadamı Babek Zencani ile Sarraf arasındaki ilişkiye dikkat çekekerek, Zarrab’ın ABD’ye tutuklanacağını bile bile gittiğini söyledi;

“ABD’ye tutuklanacağını bilerek gitti”

-Türkiye’de kalmayı sürdürmesi durumunda İranlı yetkililer tarafından yakalanacağını düşündü. Bu nedenle kendisini güvene almak için ABD’ye bilerek gitti.Yargı yetkililerimiz, onun davasını takip ediyor. Ankara ile Tahran arasında ilişkilerin gelişmesi nedeniyle Türkiye’deki koşullar, onun için iyi değildi. İranlı yargı yetkilileri tarafından suçlu bulunsaydı Türkiye ile İran arasındaki anlaşma gereği, Tahran’a iade edilmesi gündeme gelebilecekti. İran ile ABD arasında suçluları iade anlaşması yok, Sarraf bundan dolayı ABD’ye gitmeye karar verdi.

“Zencani’ye ne olacağını bekliyor”

-Zencani davası ile ortaya çıkan yolsuzluk fırtınasının ne zaman dineceğini ve Zencani’ye ne olacağını bekliyor. Eğer Zencani idam edilirse, ölümünün arkasından Sarraf birçok gerçeği inkar eder. Sarraf, Zencani’nin sırdaşı ve şirketlerinin kıdemli yöneticisiydi. İkisi birlikte 70’den fazla şirket kurdular ve birçoğu Sarraf tarafından yönetiliyordu. Zarrab, Zencani ile bağlantısı olmadığı mesajını defalarca bize iletti. Ama çok açık bir şekilde, onun Zencani ile bağlantısı vardı ve onun bir yöneticisiydi.

“Erdoğan’ın Zarrab’a yardımcı olmadığını nereden biliyorsunuz?”

-Türk mahkemesinin Sarraf’ı nasıl akladığını gördük. Erdoğan’ın Zarrab’a yardımcı olmadığını nerden biliyorsunuz? Bunları kamuoyuna ilan etmezler. Zencani’nin Türkiye’deki birçok mal varlığı Zarrab’ı adınakayıtlı. Zencani ve Sarraf’ın haklarında İran Petrol Bakanlığı parasını çalmak dahil 30’dan fazla suçlama var.

“Zarrab ile  Ahmedinejad arasında ilişki var”

Sarraf ile İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasında bir ilişki olduğunu öne süren Sultani, eski hükümette görevli 4 bakanın Zencani davasında rol oynadığını dile getirdi.

Miami Havalimanı’ndan ABD’ye giriş yapmak isterken 19 Martta FBI ajanları tarafından gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan İran asıllı işadamı Zarrab, ABD çıkarlarına karşı komplo kurmak, İran’a karşı uygulanan ABD ambargosunu delmek, banka sahteciliği yapmak ve kara para aklamak suçlamalarından yargılanıyor.