07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Reza Zarrab ABD’ye Kaçırıldı Mı?
Reza Zarrab ABD’ye Kaçırıldı Mı?

Reza Zarrab ABD’ye Kaçırıldı Mı?

Reza Zarrab için İran tarafından yeni bir iddia ortaya atıldı. İran meclisindeki yolsuzluk komisyonu üyesi Emir Abbas Sultani, Babek Zencani ve ortağı Rıza Sarraf’ın arkasında güçlü odakların olduğunu öne sürdü. Sultani, Sarraf’ın, ‘İran iadesini isteyebilir’ diye ABD’ye götürüldüğünü belirtti.

İran Yargı Kurumu Sözcüsü Gulamhüseyin Muhsini Ejei, Babek Zencani dosyasında Rıza Sarraf isminin geçtiğini ancak kendisi hakkında şimdilik bir karar alınmadığını ifade etti.

“Zarrab için heniz İran’da alınmış bir kararı yok”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ejei, Sarraf’ın İran’a iade edilip edilmeyeceği sorusuna , “Zencani dosyasında birçok kişinin adı geçiyor, bunlardan biri de Sarraf, ancak şu ana kadar kendisi hakkında bir karar alınmış değil” yanıtını verdi.

“İran Türkiye’den Zarrab’ın iadesini isteyebilirdi”

İran meclisinde kurulan yolsuzluk komisyonu üyesi milletvekili Emir Abbas Sultani, İran merkezli Şark gazetesine yaptığı açıklamada idama mahkûm olan işadamı Babek Zencani ve ortağı olarak tanımlanan İran kökenli işadamı Reza Zarrab’ın arkasında güçlü odakların olduğunu öne sürdü. Sultani, Zarrab’ın Türkiye’deki durumu kötüye gidiyordu, öte yandan İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerde gelişme yaşanıyor. İran ve Türkiye arasında suçluların iadesi konusunda var olan anlaşmalar gereği, İran, Türkiye’den Zarrab’ın iadesini isteyebilirdi. İran ABD’den bunu isteyemezdi, çünkü ABD’yle böyle bir anlaşması yok. Zarrab için en güvenilir yer ABD’ydi bu yüzden arka planlardakiler kendisinin güvende kalması için ABD’ye götürmeyi tercih etti” diye konuştu.

“Zencani paraları vermeden idam edilmez”

Zencani hakkında kesin hüküm geldiğinde arka plandaki isimlerin konuşulabileceği söyleyen İranlı milletvekili, “Kesin kararın çabuk çıkacağını düşünmüyorum. Şimdilik Zencani için idam gibi bir olay olmayacak, en azından devletin paralarını geri verinceye kadar böyle bir şey olmayacak” ifadelerini kullandı.