07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Görüşmenin Diyeti Bu muydu?
Görüşmenin Diyeti Bu muydu?

Görüşmenin Diyeti Bu muydu?

Suriye’nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD’in elinde olan ve Türkiye sınırına yakın Mınbıc kentini almak için yakında operasyon başlatacak. Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Ebu Leyla, Mınbıc’ın geri alınması amacıyla bir askeri konsey kurduklarını söyledi.

Sputnik’İn haberine göre Demokratik Suriye Güçleri kaynaklaı bilgilere göre YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri, Halep’in kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıkta bulunan Mınbıc kentinin geri alınması için birkaç gün içinde ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin hava ve silah desteğiyle büyük bir operasyon başlatacak.
Türkiye Engeli Nedeniyle Operasyon Ertelenmişti

Operasyon normalde geçen ay başlatılcaktı ancak Türkiye’nin operasyona karşı çıkması nedeniyle ertelenmişti. Demokratik Suriye Güçleri komutanlarından Ebu Leyla, Sadece Mınbıc kentini değil, nerede IŞİD varsa orayı özgürleştireceğiz. IŞİD’i bölgeden çıkartacağız dedi.

 

 

Sputnik’İn iddiasına göre ABD Türkiye’yi ikna etti

Habere göre ABD’nin Türkiye’yi ikna etmesiyle operasyonun başlatılması için hazırlıklara başlandı. Operasyon kapsamında Kobani’nin güneyindeki Tışrın Barajı çevresine ağır silahlar sevk edildi. 8 Nisan’da başlaması beklenen operasyon, ilk aşamada sadece Mınbıc kenti ve El Bab’a bağlı birkaç köyün alınmasıyla sınırlı olacak, Cerablus’u veya başka bir yeri kapsamayacak. El Bab kentine bağlı bazı köylerin alınmasıyla Kobani ile Afrin arasındaki koridorun açılması hedefleniyor.

Cerablus ile El Bab ve Afrin ile Kobani kantonu arasında geçiş yollarından biri olması nedeniyle büyük bir stratejik öneme sahip Halep’e bağlı Mınbıc kentinde Araplar, Türkmenler ve Kürtler yaşıyor. Kent 2012 yılının sonlarına doğru Özgür Suriye Ordusu’nun eline geçmiş, 2014 yılında ise IŞİD’in eline düşmüştü.