07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Çocuk Tecavüzünde Skandal içinde Skandal
Çocuk Tecavüzünde Skandal içinde Skandal

Çocuk Tecavüzünde Skandal içinde Skandal

Nizip Mülteci Kampı’ndaki çocuk istismarı rezaletinde ihmalin boyutları büyüyor. CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici kamp yönetiminin, olay ortaya çıktıktan sonra cinsel istismarı gerçekleştiren temizlik görevlisinin işine son vermeyip, sadece görev yerini değiştirdiği bilgisini kamuoyuna duyurdu. Ekici ayrıca, temizlik görevlisinin kamp içinde cinsel istismar için kullandığı noktayı gören 14 kameranın arızalı olduğunu da açıkladı.

“AFAD’ın İhmali Var”

Nizip 1 Çadırkenti’ndeki cinsel istismarı soru önergesi olarak Meclis gündemine taşıyan Ekici, kamptan sorumlu olan AFAD’ın yaptığı açıklamada konuya “2015’te yargıya taşınan ve gerekli tüm idari tedbirlerin uygulandığı bir olayı nitelemesi yapıldığına dikkat çekerek şöyle devam etti: “Ancak ortaya çıkan bilgiler cinsel istismar vakasında çadırkent yönetiminin ve dolayısıyla AFAD’ın ihmalleri olduğunu göstermektedir. Cinsel istismara uğrayan 2 çocuğun Eylül 2015’te çadırkentten ayrıldıktan sonra bir daha geri dönmemeleri, olayın vuku bulduğu yerdeki kameraların arızalı olması, olay ortaya çıktıktan sonra cinsel istismarı gerçekleştiren temizlik görevlisinin sadece görev yerinin değiştirilmesi ihmallerden bazılarıdır.”

“İstismar Noktasını Gören Kameralar Arızalı”

CHP’li Ekici bu değerlendirmelerin ardından Başbakan’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:

-Cinsel istismara uğrayan ve koruma altında olması gereken çocuklardan ikisinin olayın ortaya çıkmasından sonra çadırkentten ayrıldığı ve nereye gittiklerinin ya da nerede olduklarının bilinmediği doğru mudur? Doğru ise bu olağan bir durum mudur?

-Cinsel istismar olayının gerçekleştiği çadırkentte 85 kameranın olduğu ancak olay yerini gören 14 kameranın arızalı olduğu bilgisi doğru mudur?

-Çadırkentte 30 çocuğa cinsel istismar olayının ortaya çıkmasından sonra çadırkent müdürlüğünün cinsel istismarı gerçekleştiren zanlı temizlik görevlisini görevden uzaklaştırmak yerine sadece görev yeri değişikliği yaptığı iddiası doğru mudur?

-Yukarıda sayılan ihmallerde sorumluluğu bulunanlar hakkında bugüne kadar ne tür işlemler yapılmıştır?