07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bulgaristan Sınıra Asker Gönderiyor
Bulgaristan Sınıra Asker Gönderiyor

Bulgaristan Sınıra Asker Gönderiyor

Türkiye ile kriz yaşayan Bulgaristan Türkiye sınırına asker gönderiyor. Kanun Bulgaristan Meclisi’nden geçti. Silahlı Kuvvetler ve Savunma Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısını onaylandı.

Kabul edilen tasarıyla Türkiye sınırına askeri personelin görevlendirilmesine izin verildi. Ayrıca Bulgaristan’ın Türkiye ile olan 269 kilometrelik kara sınırında yasa dışı geçişlerin engellenmesi ile görevli sınır polis güçlerine ordudan personel ve teçhizat desteği verilebilecek. Bulgaristan hükümeti daha önce yasadışı geçişlerin engellenmesi için Türkiye sınırına bin asker gönderileceğini açıklamıştı.

Ana Muhalefet Partisi : “Türkiye Sınırı için Ek Önlemler Şart”

Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekili ve eski Savunma Bakanı Angel Naydenov, tasarı görüşülürken yaptığı konuşmada, “İçişleri Bakanlığı’nın huzurunun yerinde olması için ve Türkiye ile ortak sınırımızda olup bitenleri göz önünde bulundurarak ek önlemlerin alınması şart” dedi. Sınır muhafazasının ‘stratejik bir görev olduğunu’ belirten Naydenov, ordunun bu amaçla görev almasının gayet doğal olduğunu söyledi. Naydenov ayrıca, Türkiye sınırında yapımı süren tel örgünün gecikmesinden dolayı endişe duyduğunu dile getirdi.İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarda, sınırdaki mevcut 33 kilometrelik tel örgüye 130 kilometrelik ilave yapılması öngörülüyor.