02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Rusya Doğalgaz Musluğunu Kıstı
Rusya Doğalgaz Musluğunu Kıstı

Rusya Doğalgaz Musluğunu Kıstı

Rusya’nın en büyük doğalgaz üreticilerinden ve Türkiye’nin en önemli doğalgaz tedarikçilerinden olan Gazprom, Türkiye’ye gaz akışını kıstı. Interfax, Türk Enerji Bakanlığı’ndan bir kaynağın, “Problem, Rusya’nın Türk özel şirketlerine gönderdiği gazın azalmasından kaynaklanıyor” dediğini duyurdu.

Rus gazını Türkiye’ye taşıyan şirketlerden olan Bulgartransgaz, Türkiye’nin kış aylarının başlamasından itibaren gaz alımını istikrarlı bir şekilde artırdığını , Şubat ayı içinde ciddi oranda bir azalma olduğunu vurgulayarak, özellikle 10 Şubat tarihinden itibaren düşüşe geçtiğini belirtti. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu duyuran Bulgartransgaz, bu açığın giderek büyüdüğünü ve geçen hafta yüzde 50’ye ulaştığını aktardı.

Son olarak 24 Şubat’ta Rusya’nın Türkiye’ye gaz sevkiyatının 26.7 milyar metreküp olarak gerçekleştiğini açıklayan şirket, bunun bir önceki yıla oranla yüze 40 daha az olduğunun altını çizdi.
Düşüşün sebeplerinden birini hava koşullarına bağlayan şirket, 15 ve 16 Şubat tarihlerinde İstanbul’da hava sıcaklığının mevsim normallerinden yüksek olduğunu aktardı.

Enerji Bakanlığı:Rusya Türk özel şirketlere gaz sevkiyatını azalttı

Şirket düşüşü hava şartlarına bağladı ancak sevkıyatın azalmasında asıl nedenin başka olduğu belirtiliyor. Interfax ajansı, Türk Enerji Bakanlığı’ndan bir kaynağın “Problem, Rusya’nın Türk özel şirketlerine gönderdiği gazı azaltmasından kaynaklanıyor. Bu şirketlerin doğalgaz fiyatları konusunda Gazprom ile sorun yaşadığı biliniyor” dediği aktarıldı. Gazprom’un, bu yıl başında 6 Türk özel şirketine doğalgaz indirimini iptal edeceği bildirilmişti. Bu şirketler Boğaziçi Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji olarak açıklanmıştı.Türkiye, 2015 yılında Rusya’dan 27 milyar metreküp doğalgaz almıştı. Rusya’nın, Almanya’dan sonra Avrupa’daki en büyük doğalgaz müşterisi olmuştu.