07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Öğretmen Dramı
Öğretmen Dramı

Öğretmen Dramı

Eğitim-İş Sendikası’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde yaptığı bir araştırma, öğretmenlerin içler acısı durumunu gözler önüne serdi. O araştırmaya göre öğretmenlerin Yüzde 82’si  çocuklarına gıda, yüzde 84’ü kıyafet, yüzde 88’i de eğitim ihtiyaçlarını karşılayamıyor.Ve öğretmenlerin Yüzde 62’si psikolojik sorun yaşıyor.

Eğitim-İş’in 24 ilde 833 öğretmen ile yüz yüze görüşerek yapılan anketinde çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. Raporda, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 1379 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarının ise (yoksulluk sınırı) 4492 lira olduğu vurgulandı, 15 yıllık deneyimli bir öğretmenin yoksulluk sınırının neredeyse yarısı kadar olan 2478 TL maaş aldığı anımsatıldı.

İşte o araştırmada dikkat çeken bazı sonuçlar:

MESLEKİ VERİMİ DÜŞÜYOR

“Öğretmenlerin yüzde 89’u mesleğinden elde ettiği geliri, yüzde 86’sı yılda bir kez verilen eğitim öğretime hazırlık ödeneğini yetersiz buluyor. Öğretmenlerin yüzde 83’ü maaşının düşük olması nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını düşünürken, yüzde 79’u gelirindeki yetersizliğin mesleki verimini düşürdüğünü belirtiyor. Eğitimcilerin yüzde 89’u 20.77 liralık çocuk yardımının ve 9.21 lira olan ek ders ücretinin de yetersizliğinden dert yanıyor. Yüzde 86’sı gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerle benzer çalışma koşullarına sahip olmadıklarını kaydediyor.

Öğretmenler çocuklarına bile bakamıyor

Öğretmenlerin yüzde 82’si kazandığı parayla çocuklarının gıda, yüzde 84’ü kılık-kıyafet, yüzde 88’i ise eğitim ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığını bildirdi. Eğitimcilerin, yüzde 79’u çocuklarının tam olarak dengeli beslenemediğini belirtti.

Öğretmenleri Yüzde 62’si Psikolojik sorun yaşıyor

Gelirindeki yetersizlik nedeniyle 100 öğretmenden 62’si psikolojik sorunlar yaşıyor, 18’i ise ‘az da olsa psikolojik sorunlar yaşıyorum’ diyor. Öğretmenlerin yüzde 61’i daha çok para kazanacağı bir iş bulması halinde mesleğini bırakabileceğini belirtirken, yüzde 85’i son 10 yılda alım gücünün düştüğünü vurguluyor. Öğretmenlerin yüzde 75’i öğrencilerine örnek olabilecek şekilde giyinemediğini düşünürken, yüzde 89’u ise yine son 10 yılda okullardaki eğitimin niteliğinin düştüğünü belirtiyor.”

Öğretmenlerin Durumu “Saray” kıstaslarına uymuyor

Bir hatırlatma; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde 81 ilden 81 öğretmeni Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Sarayında ağırlayacak. Saray’a kabul edilecek öğretmenler için belirli kıstaslar konmuş, o öğretmenler puanla seçilmişti. Her ilden seçilen öğretmen listesini de bizzat  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı onaylamıştı.

“Öğretmenlere Biat Puanı” haberi için buraya tıklayın