07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İsmail Kahraman’ın Bitmeyen Atatürk Kini
İsmail Kahraman’ın Bitmeyen Atatürk Kini

İsmail Kahraman’ın Bitmeyen Atatürk Kini

TBMM’de düzenlenen 23 Nisan özel oturumunda Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anmayınca CHP’li vekiller tepki gösterdi.

İsmail Kahrman’a saygı duruşu tepkisi

TBMM’nin açılışının 97’nci yıl dönümü dolayısıyla özel oturumla toplanan Meclis Genel Kurulu’nda CHP’li milletvekilleri, İstiklal Marşı öncesinde saygı duruşunda bulunulmadığı için Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Başkanı Kahraman’a ‘Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anmamanızı kınıyoruz’ diye tepki gösterdi.

Hatırlatmaya rağmen yine “Atatürk” demedi

Meclis Başkanı Kahraman ise, “Biz tarihi şahsiyetleri anmaktan rahatsız olmayız” dedi.

TBMM’nin açılışının 97’nci yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanı Kahraman başkanlığında, özel gündemle toplandı. Meclis Genel Kurulu özel oturumuna Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, AK Parti’li, CHP’li, MHP’li ve HDP’li milletvekilleriyle TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, YÖK üyeleri, siyasi parti genel başkanları, askeri erkan, bürokratlar, dekanlar ve yabancı misyon temsilcileri katıldı.

Genel Kurul’da saygı duruşu tepkisi

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Meclis Başkanı Kahraman, konuşmaya başlayınca CHP’li bazı milletvekilleri Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşunda bulunulmadığını anımsatarak, tepki gösterdi. Kahraman, konuşmasını tamamladıktan sonra CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, saygı duruşunda bulunulmasını rica etti. Bunun üzerine Kahraman, “Biz bütün tarihi şahsiyetlere saygı duyarız. Bugüne kadar tabirlerimize böyle bir durum mevzu bahis olmadığı için bunu yapmadık” dedi.

İsmail Kahraman Anıkabir’de yapılan törene de katılmadı. Törende Tayyip Erdoğan da yoktu.