07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Dubai’deki Milyonlarını Türkiye’ye Aktarmaya Çalışıyor”
“Dubai’deki Milyonlarını Türkiye’ye Aktarmaya Çalışıyor”

“Dubai’deki Milyonlarını Türkiye’ye Aktarmaya Çalışıyor”

Spiegel Online, Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji ve tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Dubai’de yatan milyonlarca euroluk hesabını, Türkiye’ye aktarmaya çalıştığını iddia etti.

“Dubai’deki Milyonlarını Türkiye’ye Aktarmaya Çalışıyor”

Spiegel Online ”Erdoğan’ın damadı ve Dubai’deki milyonlar” haberini manşetine taşıdı. Maximilian Popp, Zeynap Şentek ve Craig Shaw’ın haberinin çevirisini Habersol  yaptı. Haberde ”Malta Dosyaları” ile ortaya dökülen Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Dubai’de yatan milyonlarca avroluk hesabının Türkiye’ye aktarılmaya çalıştığı iddia ediliyor.

“Vergi ödmemek için mali oyunlar…”

Dubai’deki yüklü paranın Türkiye’ye aktarılmasında ortaya çıkan ”yüzde 20 vergi ödenmesi” zorunluluğunun ‘aşılması’ konusundaki uluslararası mali oyunları ortaya seriyorlar.

“Damadın Çalık Holdingi’nin yurt dışı işlerine bakan Şafak Karaaslan”

Makalede, Berat Albayrak’ın Çalık Holdingi’nin yurt dışı işlerine bakan Şafak Karaaslan’ın Dubai’deki paraları önce Malta’ya aktarması, ardından Malta’daki paraların İsveç’de kurulan 4 ayrı paravan şirket üzerine aktarılarak, aklanma işlemlerine yer veriliyor.

“Vergiden kurtulmak için 12 paravan şirket kuruldu”

Malta’daki mevcut yasaya göre, ülkede kalıcı oturumu olmayıp, düzenli bir işletmesi olmayanlar için para transferlerinde yüzde 35’lik vergi uygulandığı, paranın tamamının çekilmesi durumunda ise toplam miktarın yüzde 80’inin iade edildiği kaydediliyor.

2015’de İsveç’de oluşturulan 4 paravan şirkete 2016’da 8 yenisinin eklendiği de belirtiliyor. Bu yolla, paraların Türkiye’ye aktarılmasında herhangi bir zorlukla karşılaşılmasının önüne geçimesinin umulduğu kaydediliyor.

Vergi yasası 15 Temmuz’dan sonra kabul edildi

15 Temmuz darbe girişiminden önce (14 Temmuz’da) TBMM’nin gündemine gelen ”yeni vergi yasası” ile Berat Albayrak’ın yurt dışındaki paralarının yüzde 20 vergi süzgecine girmeden ülkeye sokulmasının hesaplandığı ancak muhalefetin bu yasayı engelleme çabası sonucunda sıkıntı ile karşılaştığı belirtilen haberde, 15 Temmuz darbe girişiminin kargaşası içinde yasının sorunsuz geçirildiği de belirtiliyor.

Albayrak’ın avukatlarından yalanmala

İddiaları Bakan Berat Albayrak avukatları aracılığıyla yalanladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın avukatı Ahmet Özel, müvekkilinin yurt dışındaki hiçbir bankada hesabı bulunmadığını ve iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladı.

Alman derginin “Erdoğan’ın damadı ve Dubai’deki milyonlar” başlıklı haberi, Maximilian Popp, Zeynep Sentek ve Craig Shaw imzalarını taşıyordu. Gazeteci Maximilian Popp, 2014 yılında “Gülen Hareketi: Der Pate (Mafya babası)” başlıklı haberinde, Cemaat’in Almanya’da nasıl örgütlendiğini yazmış ve Cemaat’in tepkisini çekmişti.