07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Savunma Sanayii de Sivilleşiyor
Savunma Sanayii de Sivilleşiyor

Savunma Sanayii de Sivilleşiyor

Kamunun elindeki savunma sanayi firmalarının tepe kuruluşu olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nda (TSKGV) bir ilk yaşanıyor. Vakfın başına önümüzdeki günlerde ilk kez bir sivilin atanacağı belirtiliyor.

Savunma Sanayii de Sivilleşiyor

Cumhuriyet gazetesinden Sertaç Eş’in haberine göre, uzun süredir emekli generallerin yürüttüğü vakıf genel müdürlüğüne önümüzdeki dönemde sivil bir ismin atanması bekleniyor.

Vakfın bünyesinde Aselsan, Tusaş-TAI, Roketsan gibi firmalar bulunuyor. AKP 3. Olağan Kongresi’nin tamamlanması ve Tayyip Erdoğan’ın yeniden partisinin başına geçmesinin ardından savunma alanında dikkatler TSKGV’ye yapılacak görevlendirmeye çevrildi. IDEF’ten önce beklenmedik bir şekilde vakfın genel müdürlüğünü yürüten emekli Korgeneral Orhan Akbaş, kurum çalışanlarıyla vedalaşarak görevinden ayrılmıştı. Akbaşla birlikte idari hizmetler ve IDEF’ten sorumlu olan emekli Tümgeneral Veysi Sunal ile Mali İşletmelerden Sorumlu emekli Tümgeneral Atilla Gürdere de görevlerini bıraktı.

Vakfı 30 yıldır generaller yönetiyordu

Vakıfta şu anda genel müdürlük makamına Sadık Piyade vekâlet ediyor. TSKGV’nin kurulduğu 1987 yılından bu yana yönetim, fiilen Genelkurmay’ın oluruyla atanan yöneticilerden oluştu. Ancak son dönemde kulislerde, yeni atamayla vakfın tamamen sivilleşeceği ve yalnızca uzmanlık alanlarında emekli askeri kadrolardan yararlanılabileceği dile getiriliyor.