27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Bir AKP Klasiği…”İhmal Yok, Sorumlu Depremler”
Bir AKP Klasiği…”İhmal Yok, Sorumlu Depremler”

Bir AKP Klasiği…”İhmal Yok, Sorumlu Depremler”

Manisa’da üstü üste yaşanan ve binlerce askerin zehirlenme olayının ardından Milli Savunma Bakanı Işık, Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak, Manisa’daki asker zehirlenme vakalarıyla ilgili Genel Kurulu bilgilendirdi.  Bakan Işık zehirlenme olaylarını bölgedeki depremlere bağladı.

Bir AKP Klasiği…”İhmal Yok, Sorumlu Depremler”

İşte Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı o açıklamadan başlıklar;

“Otopsi raporu bekleniyor”

“Manisa 1. Er Eğitim Tugayındaki özellikle ilk zehirlenme vakası 23 Mayıs 2017 tarihinde akşam yemeğinde görüldü. Bu yemekte toplam 5.820 askerimizden 1.047’sinin yediği yemekten etkilendiğini biliyoruz. Bu 1.047 askerimizin 209’u hastanelere sevk edildi. Hastanelere sevk edilen bu askerlerimizden Hüsnü Özel hayatını kaybetti. Hayatını kaybetme sebebi, ölüm sebebi henüz otopsi raporu kesinleşmediği için resmî olarak açıklanmamakta; otopsi raporu bekleniyor, otopsi raporu geldikten sonra kesin ölüm sebebi ortaya çıkmış olacak. Bunun dışında, Burhan Güvenel, yoğun bakımda olan askerimiz, onun da tedavisi devam ediyor. Dün gece itibarıyla aldığım bilgi, askerimizin hayati tehlikesinin olmadığı yönünde.”

“Hindi etinde salmonella bakterisi tespit edildi”

“Olayın hemen ardından gerek idari gerekse adli tahkikat başlatıldı. Yapılan incelemeler sonunda, o gün akşam yemeğinde verilen hindi etinde salmonella bakterisi tespit edildi. Bunun üzerine, bu teşhisten, tespitten hemen sonra firmanın yemek ihalesinin feshedilmesi süreci başlatıldı ve bu sürecin sonucunda, fesih yazısı 16 Haziran 2017 Cuma günü 191 sayılı Belge’yle Bakanlığımızdan hem ihaleyi yapan Ankara Bölge Tedarik Başkanlığına hem de gerekli tedbirlerin alınması için daha önceden de bilgilendirilen birlik komutanlığımıza gönderildi. Bu vakadan hemen sonra da birlikteki yemek kontrol teşkilatı mensuplarının tamamı da değiştirildi”

“Askerlerin hayati tehlikesi yok”

Dün akşam Batı Kışla’da, akşam yemeği yiyen 5 bin 470 askerden 617’sinin yemekten etkilendiğini ve 372 askerin çeşitli hastanelere ve kışlanın revirine kaldırıldığını bildiren Işık, şöyle konuştu:
“Bu olaydan sonra, 16 Haziran 2017’de aynı kışlada bu defa 69 askerimizin şikâyeti oldu ve bu askerlerimiz hemen müşahede altına alındı. Dikkat çekici olan, bu 69 askerimizden 62’sinin aynı bölükten olması. Bu, aynı bölükten olma durumu, vakanın sadece yemekten dolayı zehirlenmeyle ilgili olmayabileceğini, başka dış etkenlerin de olabileceği ihtimalini ortaya çıkardı ve bu konuda da araştırmalarımızı özellikle sürdürüyoruz. 17 Haziran 2017 saat 19.00 civarında verilen akşam yemeğinde yani dün akşam Batı Kışla’da bu defa benzer bir olayla karşılaştık. Bu olayda yemek yiyen 5.470 askerimizden 617’sinin etkilendiği ve bunlardan da 372 askerimizin hastanelere veya kışlanın revirine sevk edildiğini biliyoruz. Şu an itibarıyla, dün akşamki olaydan dolayı hayati tehlikesi olan hiçbir askerimiz yok, Allah’a hamdolsun, yoğun bakımda olan hiçbir askerimiz de yok, sadece tedbir amaçlı müşahede altında tutulan 24 askerimiz var”

“Sadece çorba ve cacık yiyen ve zehirlenen askerler de var”

” İşin ilginç yanı şu: Hiç yemek yemediği hâlde etkilenen askerimiz var, sadece çorba ve cacık yediği hâlde etkilenen askerimiz var, bunun yanında, çorba, tavuk eti, pilav, cacık ve tatlı yediği hâlde etkilenen askerimiz de var. Bu askerlerimizin ifadesi ve daha sonra oradaki hem doktorlar hem de ilgili tüm yetkililerden aldığımız bilgi dâhilinde hiçbir ihtimalin dışlanmadan her türlü çalışmanın yapılmasının gerekliliği kanaatine vardık ve şu anda çalışmalarımızı özellikle bu yönde de sürdürüyoruz. Sadece olayı bir yemekten dolayı zehirlenme vakası olarak değerlendirmiyoruz, bunu da içinde barındıran ama tüm ihtimalleri de hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz”

Zehirlenme vakasına psikolojik diyen valiye teşekkür

“Ben bu vesileyle gerçekten 23 Mayıstan beri bu noktada çok büyük bir hassasiyetle Manisa’daki hastanelerimizde görev yapan doktorlarımıza, hemşirelerimize ve diğer sağlık görevlilerimize gerçekten teşekkür ediyorum. Olağanüstü bir gayretle çalışıyorlar, ben dün gece bizzat hastanede de gördüm, arkadaşlarımız fedakârca hiçbir gaile olmadan bu hizmeti sunuyorlar. Bunun yanında Sağlık Bakanımıza, Sağlık Bakanlığımıza, bütün personeline, oradaki AFAD yetkililerimize, valimize ve ilgili tüm arkadaşlarımıza da bu olaylarda gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum”

Manisa Valisi Hakan Güvençer, ilk zehirlenme vakaları yaşandığında”zehirlenme yok, psikolojik açıklamasını yapmıştı.

“Yemeklerde sorun yok” dedi ama yemek şirketinin sözleşmesi feshedildi

“Bu 23 Mayıstan itibaren yaşadığımız 2 tanesi gerçekten hepimizi çok ciddi derecede endişelendiren ve on altısındaki yemekten olmadığını düşündüğümüz zehirlenme vakasıyla birlikte bu 3 olay bizim bazı tedbirleri hemen devreye sokmamızı gerektirdi. Bir kere, cuma günü yani bu son olay olmadan önce ilgili firmanın -gelen raporlar doğrultusunda- sözleşmesinin fesih talimatı tarafımdan verilmiştir ve bu talimat cuma günü hem ihaleyi yapan birimimize hem de ilgili askerî birimimize ulaştırılmıştır. Bu vesileyle de kışlada yemek pişirme faaliyeti bugün itibarıyla sonlandırılmıştır, tedbir amaçlı olarak bugün itibarıyla sonlandırılmıştır. Bugün itibarıyla hazır yemek paketi uygulamasına geçilmiştir.”

Depreme bağladı ama ihale sistemini eleştirdi

“Bu olay bize bir gerçeği daha gösterdi. Sadece fiyat rekabetine dayanan alım yönteminin silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacına cevap vermediği açıktır. Bununla ilgili de hızlı bir çalışmayla gerekli tüm tedbirlerin alınmasına çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili alacağımız tedbirleri başta siz değerli milletvekillerimiz olmak üzere bütün paydaşlarımızla da, bütün kamuoyuyla da paylaşacağız. Bizim Türk Silahlı Kuvvetlerimizin hazır yemek alımı 2000 yılından itibaren başlamış yani Türk Silahlı Kuvvetleri 2000 yılından itibaren hazır yemek alımı yapmakta. 2017 yılı itibarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın 40 birliğinde veya kurumunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın 14 birlik veya kurumunda, Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın da 5 birlik veya kurumunda özellikle hazır yemek hizmeti alımı devam etmekte. Bu şekilde iaşe edilen toplam personel sayımız 96.334. Birlik imkânlarıyla iaşe edilen personel sayımız ise bugün itibarıyla 185 bin. Bu konudaki değerlendirmelerimizi de büyük bir dikkatle ve titizlikle sürdürüyoruz. Burada, şu ana kadar tespit ettiğimiz tüm aksaklıkların önümüzdeki süreçte tekrar yaşanmaması için bütün tedbirleri alıyoruz, bundan sonra da almaya devam edeceğiz”