07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Zorbalığa Devam Edecek”
“Zorbalığa Devam Edecek”

“Zorbalığa Devam Edecek”

ABD’li haftalık haber dergisi Time yazarı ve siyaset bilimci Ian Bremmer, Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde daha çok yalnızlaşacağını savundu.

Erdoğan’ın Türkiye ve diğer ülkelerdeki birçok kişiyi kızdırdığını ifade eden Eurasia Group’un kurucusu ve başkanı Bremmer, Ankara’nın Kasım ayında Rus uçağının düşürülmesinin sonuçlarına katlanmaya devam edeceğini belirtti.

İşte o yazıdan başlıklar;

“Erdoğan daha da yalnızlaşabilir”

-Avrupalı liderler Erdoğan’a güvenmiyor.Türkiye hükümeti ve Avrupalı liderler sığınmacı krizini daha iyi yönetebilmek için bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Ancak bu anlaşmadan Avrupa’nın istediği gibi bir sonuç çıkması pek mümkün değil ve Erdoğan çok yakında daha da yalnızlaşabilir.

“Washington Ankara’ya Kızgın”

Türkiye’nin NATO’daki müttefiklerinin de Erdoğan’ın politikalarından memnun olmadığının altını çizen Bremmer yazısında, “Washington, Ankara’nın IŞİD yerine Suriye’deki Kürtleri bombalaması konusunda kızgın” ifadelerini kullandı.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve bazı AK Parti üyelerinin bir araya gediğini hatırlatan Bremmer, bu toplantıda Erdoğan’ın yetkilerinin kısıtlanması hususunda görüşüldüğü yönünde iddialar olduğunu da aktardı.

“İstediğini elde etmek için zorbalığa devam edecek”

-Erdoğan’ın tarihi, istediğini elde etmek için zorbalığa devam edeceğini gösteriyor. Bunu yaparken de hem ülkesinde hem de dışarıda daha fazla kişiyi öfkelendirmeye devam edecek. Erdoğan’ın yeni anayasa konusundaki çabaları ise başarılı olmasının olası görünmüyor.