07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Yolsuzluğu Sağlık Bakanı Akladı
Yolsuzluğu Sağlık Bakanı Akladı

Yolsuzluğu Sağlık Bakanı Akladı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nde ortaya çıkan “promosyon vurgunu müfettiş raporlarına rağmen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından aklandı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Aykut Küçükkaya’nın haberine göre, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nün iş yaptığı bankaların promosyonları ile bakanlık bürokratlarının, kol saatleri, güneş gözlükleri, Uludağ’da kayak harcaması, tekne turları, özel stand-up dersleri, halı saha maç ödemeleri, maç öncesi ve sonrası yeme içme, tatil-balayı amaçlı otel konaklama faturaları, bayan deri cüzdanları, özel hastane ödemeleri, kamu personeli olmayanların otel-uçak bileti masrafları, lojmana ait Digiturk faturası, çeşitli kıyafetlerin faturaları ödendi.

Bürokratlar hakkında dava açıldı

Yolsuzluk ortaya çıkınca ; Eski Genel Müdür İbrahim Şentürk, Stratejik Yönetim ve Planlama Birimi Sorumlusu İbrahim Polat, Eski Bakanlık Müşaviri Ahmet Hamdi Bozgan, Eski Destek Hizmetleri Daire Başkan V./Performans Birim Sorumlusu Suat Yıldız, Eski Genel Müdür Yrd. Ali Kemal Güler, Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Münip Ferruh Ersoy, Ömer Koçak ve Doğan Demirel hakkında dava açıldı.

22 Mart’ta İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi dava dosyasına giren bilirkişi raporuyla yolsuzluk iddiası aklandı. Yolsuzluk iddiasının aklanmasına kadar bilirkişilerin gerekçesi bir o kadar ilginç.

“Bürokratların suçu yok, sorumlu bankalar”

Promosyon adı altında bankaların verdiği ödeneğin toplam değeri 6 milyon 294 bin lira…Müezzinoğlu promosyon rüşvetini “kurumla ilgili değil, sorumlu bankalar” diyerek akladı.. Müezzinoğlu’nun bu cevabı üzerine  bilirkişi “Kamu zararı oluşmadı, bürokratların sorumluluğu yok” diyerek sanıkları aklayan raporu mahkemeye gönderdi.

İşte Mahkemeye sunulan ve bürokratları aklayan rapordaki Müezzinoğlu’nun açıklaması;

“Bankayı bağlar”

-Genel Müdürlüğümüz ile Ziraat Bankası-İstanbul Şubesi arasında uzun yıllardır karşılıklı iyi niyet ve diyalog içerisinde yürütülen çalışmalarından dolayı banka şubesi kendi müşterileri için kullandığı bazı imkânlarını Genel Müdürlüğümüz görevlerinin daha iyi yürütülmesi talebimiz çerçevesinde genel müdürlüğümüz içinde kullanılmıştır. Daha önce kamu kaynaklarından yürütülen bazı iş ve işlemlerin (servis, eğitim faaliyetleri v.b) bankaca üstlenilmesi, karşılıklı görüşmeler sonucu ilgili bankaca kabul edilmiştir. Banka şubesince yapılan iş ve işlemlerin sorumluluğu bankadadır. Kurumumuzla doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır’

Bakan Müezinoğlu’nun açaıklamasını dayanak gösteren bilirkişi bürokratları akladı;

– Bakan Müezzinoğlu’nun açıklamasında bankaca yapılan harcamaların kamu kaynağı ile ilgisinin bulunmadığı vurgulanmıştır. Dolayısıyla kamu kaynağının bulunmadığı yerde kamu zararından söz edilemeyeceği açık olup, davalıların bu davada bir sorumluluğunun bulunmadığına dair kanaat hasıl olmuştur.

İşte Bankanın bürokratlar için yaptığı harcama listesi;

Sağlık Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı’nın kayıtlara ‘hiçbir kamu hizmetiyle ilgisi olmayan usulsüz harcamalar olarak geçirdiği’ liste şöyle:

– Bayan deri cüzdanları

– Pantolon

– Ayakkabı

– Mobilya malzemesi

– Özel hastane ödemeleri

– Kol saatleri

– Güneş gözlükleri

– Takım elbise

– Çorap

– Market alışverişi

– Uludağ’da kayak harcaması

– Tekne turları

– Özel İngilizce dersleri

– Özel stand-up dersleri

– Halı saha maç ödemeleri

– Maç öncesi ve sonrası yeme içme

– Oto yıkama

– Kebap, tatlı gibi yeme içme restaurant ödemeleri

– Şahıslara ait araçların, özel derneğe ait araçların kira, yakıt, muayene, vergi, ceza, lastik bakım v.b. giderlerinin ödenmesi

– Bazı marketlerin hediye çekleri ve alışveriş çeklerinin ödenmesi

– Tatil-balayı amaçlı otel konaklama faturaları

– Cep telefonu, bilgisayar, kırtasiye malzemesi muhtelif malzeme adı altında ne olduğu belli olmayan faturalar

– Kamu kurum ve personeli olmayanların otel ve uçak bileti masrafları

– Lojmana ait Digiturk faturası

– Ziraat Bankası’na fatura edildiğinden hangi kamu görevlisinin yararlandığı belli olmayan tunik etek, tişört, pantolon.