07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Savcı Direndi Mahkeme ‘Rüzgar’a Kapıldı
Savcı Direndi Mahkeme ‘Rüzgar’a Kapıldı

Savcı Direndi Mahkeme ‘Rüzgar’a Kapıldı

Alkollü olarak tehlikeli araç kullandığı için bir polisin ölümüne bir polisin de yaralanmasına neden olan yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin savcıyı ikna edemedi. Mütaalasını hazırlayan savcı, tutukluluk halinin devamını ve 3 yıldan 22.5 yıla kadar hapsini istedi.Mahkeme heyeti Rüzgar Çetin’e 6 yıl 3 ay hapis cezası vererek Çetin’in tahliyesine karar verdi. Mahkeme Başkanı karara şerh koydu.

Hürriyet gazetesinden Damla Güler’in haberine göre, Savcı, Rüzgar Çetin’in ‘bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden olmak suçundan 3 yıldan 22.5 yıla kadar hapsini istedi. Mütaalasını isteyen savcı Rüzgar Çetin’in tutukluluk halinin ise devamını istedi.

 

“Hızlı değildim”

Rüzgar Çetin, mütalaaya karşı savunmasında ”Almış olduğum alkol azdır. Alkolün etkisi altında değildim. Yasal sınırlar içindedir. Ben kazaya sebep olacak hareket içinde olmadım. Kamera kayıtlarından da bellidir, hızlı değildim” dedi. Son sözü sorulan Çetin, “Çok üzgünüm, keşke olmasaydı. Bir insanı sevdiklerinden ayırdığım için üzgünüm” ifadelerini kullandı.

6 yıl 3 ay hapis ve tahliye

Mahkeme heyeti Rüzgar Çetin’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Rüzgar Çetin, yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Kararın oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. Rüzgar Çetin’in 1 yıl 6 ay ehliyetine el kondu.

Mahkeme başkanı karara şerh koydu

Verilen ceza miktarını az bulan mahkeme başkanı, ceza hesaplamasının 10 yıl üzerinden değerlendirilmesini, dolayısıyla artırım yapılarak cezanın 15 yıla çıkacağını ve ceza miktarının göz önüne alınarak tutukluluk halinin devamı yönünde karar verilmesini istedi. Ancak 2’ye 1 oy çokluğuyla karar 6 yıl 3 ay olarak belirlendi.

Mahkeme heyeti değişti

-Mahkeme heyetinin değişti Kararı yeni heyet verdi.

-Duruşma salonunda mağdur taraftan kimsenin olmaması dikkat çekti. Celse arası şikayetinden vazgeçen şehit polis memuru İsmet Fatih Alagöz’ün eşi ile kardeşleri de duruşmaya gelmedi.

-Salonda Rüzgar Çetin’in çok sayıda yakını ve arkadaşı vardı.

Şehit polisin eşi şikayetini geri almıştı

Kazada hayatını kaybeden polis memuru İsmet Fatih Alagöz’ün eşi ve ailesinin, 8 ay sonra davanın 5’inci duruşması öncesi Rüzgar Çetin hakkındaki şikâyetlerini geri çektikleri ortaya çıkmıştı.