07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Saray’ın Yargıçları
Saray’ın Yargıçları

Saray’ın Yargıçları

Tayyip Erdoğan’ın Rize gezisine eşlik eden  yüksek yargı üyeleri bu sefer de Kırşehir’de Erdoğan’ın yanındaydı. Erdoğan, başkanlık sistemine vurgu yaptı, 17 -25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu için “darbe girişimi”, CHP için “Bunlar haysiyet celladıdır, bunlar kan emicidir” dedi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından milletvekilleri için “Yargı bunları yargılayacak ve ondan sonra da nihai kararını verip uygulamaya geçilecek” derken yüksek yargı üyeleri Erdoğan’ı alkışladı.

 

Başbakanlığı döneminde sık sık, 28 Şubat döneminde hakim ve savcıların Genelkurmay Karargahı’na çağrılarak brifing verilmesini eleştiren Erdoğan’ı yüksek yargı üyeleri Rize’den sonra Kırşehir de de yalnız bırakmadı. Ahi Evran Külliyesi’ndeki tören alanına gelen Tayyip Erdoğan’a burada da yüksek yargı üyeleri eşlik etti. Kırşehirli olan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve Kırşehirli oyan Sayıştay Başkan Recai Akyel, HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, YSK Başkanı Sadi Güven de protokoldeydi.

Tayyip Erdoğan’In Valisi

Bu sırada protokol konuşması yapan Kırşehir Valisi Necati Şentürk, meydandaki kalabalık ve protokole şiirle seslendi. Vali, şiirini, “Hatiplerin hatibi, yiğitlerin yiğidi, tüm sevgiler ve saygılar onun için” diyerek bitirdi.

“Suçu olan gocunur”

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği üzerinden CHP’yi eleştiren Erdoğan, “Bunların bölücü terör örgütüyle ne farkı var? Bunlar parlamentonun içinde siyasi terör estiriyorlar. Yaptıkları bu” dedi.

Erdoğan, fezlekesi olanların hepsinin suçlu olacağı anlamına gelmediğini söyleyerek, “Ama bunların içinde arabalarının arkasında silah taşıyanlar teröre yardım yataklık yapanlar da var. Banka soyguncusu da var. Bunların içerisinde görevi kötüye kullananlar da var. Zaten er veya geç bunlar yine yargılanacaktı. Ama kalkıp da yıllar yılı beklemeye gerek yok. Çünkü millet ne diyor? Bunlara durup dururken parlamentoda maaş ödemeye biz tahammül edemiyoruz, diyor. Biz eğer bu adımları atmazsak millet hesabını sorar” dedi.

‘17-25 darbe girişimi’

17 -25 aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu için “darbe girişimi” ifadesini kullanan Erdoğan, “yeni bir karar daha aldık. Legal görünüm altındaki illegal terör örgütü, dedik. ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ olarak tavsiye kararını aldık ve hükümete gönderdik. Şimdi hükümetten de Bakanlar Kurulu kararı bekliyoruz. Bunların terör örgütü olarak tescilini de gerçekleştireceğiz. PYD ne ise YPG ne ise PKK ne ise bunlar da aynı kategoride yargılanma sürecinin içerisine girecekler. Zira bu millete çok çektirdiler. Bu milleti böldüler. Ümmeti parçaladılar. Bir kısmı kaçıp gidiyor. Bir kısmı cezaevinde. Şu anda Avrupa’nın değişik ülkelerinde Türkiye’yi yalan yanlış haberlerle o ülkelerde çevirdikleri dolaplarla o ülkelerin yetkililerine şikayet edecek kadar bunlar gayri millî. Onun için de bu bedeli ödeyecekler” dedi. Erdoğan, kentlerden sonra kırsalda da operasyonlar yapılacağını ifade etti.

Başkanlık vurgusu

Ahi Evran Üniversitesi tarafından, Erdoğan’a fahri doktora unvanı verildi. Burada Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, “27 Mayısçılar bugün yok mu? Bugün de var. Adnan Menderes’in söylediği gibi biz o beyaz kefenimizi giydik bu yolda giymeye de devam edeceğiz. CHP’nin anlayamadığı şudur; Her ne kadar kendileri değişmese de milletimizin değiştiğini anlamalıla, Ana muhalefet partisinin genel başkanı ne diyor? ‘Çoğunluk azanlığı yönetemez’’diyor. Arkasında ne var ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ bunu kim söylüyor; Gazi Mustafa Kemal. Kendi çıkarları için adına‘‘kan dökülür’ diyor. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.