07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kurul Buysa Fetva Kalsın
Kurul Buysa Fetva Kalsın

Kurul Buysa Fetva Kalsın

“Nişanlı çiftler el ele tutuşmamalı” ve “Babanın öz kızına şehvet duymasının haram olmayacağı” fetvasını veren Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri arasında afet yardımı bursu kızına veren eski Rize müftüsü de var…

“Nişanlı çiftler el ele tutuşmamalı” ve “Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil” şeklindeki skandal fetvalara imza atan Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri arasında tartışmalı isimler yer alıyor.

20 Öğrenciye verilen afet bursunu kızı ve müftülük çalışanlarına dağıtan müftü

Kurulun en tartışmalı isimlerinden biri  eski Rize Müftüsü Zeki Sayar. Görevi sırasında 2002 yılında yaşanan sel ve heyelanlar nedeniyle afetzede 20 öğrenciye verilen 800-1500 Avroluk bursu kendi kızı ve müftülük çalışanları için kullanmış, afetzede çocuklara ise yardım gitmemişti.

Yolsuzluk değil ihbar edenler soruşturuldu

Bursu veren merkezi Almanya’nın Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından inceleme yapılmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Rize Valiliği ise “olayla ilgili belgelerin ne şekilde ve kimler tarafından sızdırıldığı” konusunda inceleme yapmıştı.

 Kızına verilen bursu “sehven” diyerek açıklamıştı

Olayın ortaya çıkmasının ardından kızının adının da olduğu ve kendi imzasıyla oluşturulan  listeden haberi olmadığını savunan Zeki Sayar, o dönem Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda “Söz konusu 20 kişi içinde birkaç tane Müftülük çalışanının yakını var zaten. Söz konusu yazı daha önceki formatlara uygun olarak değiştirilmeden sehven o şekilde gönderilmiş. Ben listedekilerin hiç birini tanımıyorum.” demişti