07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Rus Uçağının Düşürülmesinin Ardından İlk Kez Görüştüler
Rus Uçağının Düşürülmesinin Ardından İlk Kez Görüştüler

Rus Uçağının Düşürülmesinin Ardından İlk Kez Görüştüler

Tayyip Erdoğan, uçak krizinin ardından il kez Rusya Devlet Başkanı Putin’le telefonda görüştü…Görüşmeyle ilgili hem Kremlin’den hem de Cumhurbaşkanlığı’ndan birer açıklama yapıldı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Kremlin’den açıklama yapıldı.

Açıklamalara göre, Putin ve Erdoğan Rus turistlerin Türkiye’yi ziyaret etmesi önündeki kısıtlamaların kaldırılması konusunda da anlaştı. Ayrıca Putin ekonomi alanı da dahil işbirliğinin yeniden başlatılması amacıyla Türkiye’yle görüşmeler yürütülmesi için hükümetini görevlendireceğini söyledi.

İşte görüşmeye ilişkin o iki açıklama;

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklama

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra, bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine de işaret etmişlerdir.

Sayın Putin, görüşme sırasında, İstanbul’daki menfur terör saldırısını da kınayarak, Cumhurbaşkanımızın şahsında tüm Türk halkına taziyelerini iletmiştir.

İkili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayan iki lider, irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kemlin’den yapılan açıklama

Sputnik’in haberine göre, Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ve Erdoğan, ‘herkes için ortak bir tehdit olan terörizmle mücadele için uluslararası işbirliğini aktif hale getirilmesi gerektiğini’ vurguladı. Ayrıca Putin ekonomi alanı da dahil işbirliğinin yeniden başlatılması amacıyla Türkiye’yle görüşmeler yürütülmesi için hükümetini görevlendireceğini söyledi.

Putin ve Erdoğan’ın Rus turistlerin Türkiye’yi ziyaret etmesi önündeki kısıtlamaların kaldırılması konusunda da anlaştığı belirtildi. Fakat Türk tarafından Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması için ek önlemler alınmasının istendiği kaydedildi.

 

Peskov: Referans alınması gereken, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmeleri 

Diğer taraftan görüşme başlamadan önce açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın tazminat ödenip ödenmeyeceği konusundaki çelişkili açıklamaları sorulmuştu.

Peskov, “Bu konuda pek çok açıklama yapıldı. Ama referans alınması gereken, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmeleri ardından çıkacak sonuç olmalı” ifadelerini kullanmıştı.

Bu görüşme, Kasım 2015’te Rus jetinin düşürülmesinden bu yana Putin ve Erdoğan arasındaki ilk doğrudan temas.

Telefon görüşmesi, Erdoğan’ın Putin’e Rus jetinin düşürülmesi nedeniyle üzüntülerini dile getirdiği ve içinde ‘özür dilerim’ ifadesinin yer aldığı bir mektup göndermesi ardından geldi. Daha önce telefon görüşmesinin Kremlin’in inisiyatifiyle gerçekleştirileceği belirtilmişti.