07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Erdoğan IŞİD Liderinin Kaçmasına Yardımcı Olabilir”
“Erdoğan IŞİD Liderinin Kaçmasına Yardımcı Olabilir”

“Erdoğan IŞİD Liderinin Kaçmasına Yardımcı Olabilir”

Amerikalı Neo-con yazar Michael Rubin, AEI.org adlı sitedeki köşesinde yayınlanan yazısında Erdoğan’ın hayatını kaybetmesine sebep olabilecek şiddette üçüncü bir darbenin yaklaşmakta olduğu iddiasında bulunmuştu. Rubin şimdi de Musul operasyonu konusunda Erdoğan’ı kızdıracak bir değerlendirme daha yaptı. Rubin, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasının felaketle sonuçlanabileceğini savundu.

İşte Michael Rubin’in o yazısı:

“ABD Ladin’in kaçmasına yardım etmişti”

“Aralık 2001’de ABD güçleri El-Kaide lideri Usame Bin Ladin’i Afganistan’ın doğu bölgesinde Pakistan sınırı yakınlarında bulunan Tora Bora’da kayalık bir mağara kompleksinde köşeye sıkıştırmıştı. ABD güçlerinin o esnada ölümcül darbeyi vurması yerine, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld önceliği Afgan kabile güçlerine vermişti. Bu birliklerin komutanlarının ABD güçlerine bildirdikleri dışında, Usame Bin Ladin’in kaçmasına yardım etmek gibi bir gizli bir öncelikleri daha vardı. Bu sebeple ABD güçlerinin Bin Ladin’i yakalayabilmesi için 10 yıl daha geçmesi, binlerce can kaybının yaşanması ve onlarca milyar dolar harcanması gerekmişti.”

“Türkiye katılırsa felaketle sonuçlanabilir”

“Zamanı 15 yıl ileri sarıyoruz: ABD güçleri, Irak ordusu, Şia milisleri ve Kürt Peşmerge Musul yakınlarındalar. Koalisyon güçleri Türk ordusunun kendilerine katılmasını reddettiler, bu durum Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çileden çıkardı. Bu konuda yorum yapan Erdoğan ”Bizim için Musul operasyonuna katılmamak imkansızdır, Misak-ı Milli’ye bakın” ifadelerini kullandı. Umalım Başkan Obama, Savunma Bakanı Ash Carter ve Dışişleri Bakanı John Kerry aldıkları karardan geri adım atmasınlar. Türkiye’nin Musul operasyonuna katılması iki sebep nedeniyle felaketle sonuçlanabilir.”

 

“Erdoğan IŞİD liderinin kaçmasına yardımcı olacaktır”

İlk olarak, Erdoğan uzun süredir IŞİD konusunda ikili bir oyun oynuyor. Erdoğan ve diplomatları, İslam Devleti’ni dünya liderleri ve diplomatları ile eş değer görmek ve hatta IŞİD, El-Nusra gibi cihadçı grupların ihtiyaçlarını karşılayarak kendilerine destek vermekle suçlanıyorlar. Bu sebeple, İslam Devletini Musul’dan çıkarmak üzere kurulan koalisyona Türkiye’yi dahil etmek, yıllar önce Tora Bora’da yapılan hatayı tekrar etmek manasına gelecektir. Türk güçleri İslam Devletini hedef almak yerine, liderinin kaçmasına yardımcı olacaklar.”

“Erdoğan Musul ve Kerkük’ü geri istiyor”

“İkincisi, Erdoğan Musul, Kerkük, Erbil gibi geçmişte kaybedilen toprakları geri istediğine dair sinyaller veriyor, yandaşları ise bu konuda kendisine destek veriyorlar. O halde Türk güçlerinin Musul’a girmeleri çıkmalarından daha kolay olacaktır.Umalım ki Türkiye’nin Musul operasyonunun dışında kalmaya devam etmesi sağlansın. Aksi halde bölgedeki karışıklığın yıllar boyunca sürmesine neden olabilirler.”