07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Arınç Çok Sert Girdi
Arınç Çok Sert Girdi

Arınç Çok Sert Girdi

Bülent Arınç Tayyip Erdoğan’ın “AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum” sözlerine sert cevap verdi.”AYM kararları, isteyenin de, istemeyenin de kabul edeceği kararlardır” diyen  “AYM Başkanı’nı tebrik ediyorum. Başarılı bir hukukçudur. AKP Anayasa Komisyonu’nda akademisyen olarak görev verdik” dedi. Erdoğan’ın “anayasaya sadakat” yeminini hatırlatan Arınç, “Kendisi bu anayasaya göre Cumhurbaşkanı seçildi. ‘Ben farklı bir Cumhurbaşkanı olacağım’ deyip, Meclis’e farklı bir ant içmedi. Biz de o zaman ayakta alkışladık. O zaman ben bu anayasayı tanımıyorum demesi lazımdı” dedi.

İşte Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen “Dünden Bugüne Türk Siyaseti” konulu konferansta konuşan Bülen Arınç’ın o açıklamasından satırbaşları;

Erdoğan’a Temel fıkralı gönderme

-Temel İdris’e borç vermiş. Lakin bir süre sonra borç inkâr edilmiş. Konu davalık olmuş. İdris mahkemede “Temel’i tanımıyorum” demiş. Temel çıldırmış; kendisinin tanınmaması hali vardır çünkü. Bunun üzerine Temel tarihi cevabı verir. “Ben de seni tanımayirum.” Biz bu duruma gelmeyelim.

“Farklı bir cumhurbaşkanı olacağım deyip Mecliste farklı bir ant içmedi”

-Kendisi bu anayasaya göre Cumhurbaşkanı seçildi. ‘Ben farklı bir Cumhurbaşkanı olacağım’ deyip, Meclis’te farklı bir ant içmedi. Biz de o zaman ayakta alkışladık. O zaman ben bu anayasayı tanımıyorum demesi lazımdı.

“işime geleni kabul ederim, işime gelmeyini etmem”

-Şöyle diyemeyiz; ‘işime geleni kabul ederim, işime gelmeyini etmem.’ Bu anayasa bir bütündür. Anayasa Mahkemesi kararları herkesi bağlar. Şimdi biz referanduma gideceğiz, başkanlık sistemini oylayacağız. Peki 50-55 milyon seçmen Sayın Cumhurbaşkanı ben bu anayasayı tanımıyorum diye, Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi’ni kaldırmak istiyor diye düşünüp hayır oyu verebilir. Anayasa Mahkemesi kararlarını başkan olunca da tanımayacak diye düşünebilir. Kuvvetler ayrılığı olmayacak, başkan ne isterse o olacak diye de düşünebilir. Ben bir seçmen olarak endişe ederim şahsen. Şimdi de bazı milletvekilleri AYM kaldırılsın diyor, AYM üyelerini düşman ilan ediyorlar.

“Anayasa Mahkemesi’nin sonuna kadar yanındayım”

-Kendisi dışarıya giderken acaba toplum biraz oyalansın diye mi bunları söyledi. İyiye de yormak zorundayız ama, sonuçta koskoca Cumhurbaşkanı bu. Eleştirirsiniz ama ‘ben bu mahkeme kararlarını tanımıyorum’ derseniz insanlar hukuka nasıl güvensin? İnsanlar farklı karar verdi diye, Abdullah Gül’ün  seçtikleri diye ayrımcılık yapıyorlar, bu cinayettir. Ve bu ayrımcılığın üzerinden Abdullah Gül’e vurmaya çalışıyorlar. Ben bu üyelerin gerçek hukukçu ve vatansever olduğunu yakından biliyorum. Anayasa Mahkemesi’nin sonuna kadar yanındayım. Tebrik ediyorum.

-Başkanlık tartışmaları başka konuların önüne geçiyor. Türkiye için zarar olarak görürsem karşı çıkarım

-Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’ye döndüğünde veya yolda, bana da ‘o zat’ demişti  hatırlarsanız, güzel bir açıklama yapacaktır, maksadını aşıp aşmadığını o söylemiş olacaktır.