02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » “AB Üyeliği İçin Şantaj Kabul Edilemez”
“AB Üyeliği İçin Şantaj Kabul Edilemez”

“AB Üyeliği İçin Şantaj Kabul Edilemez”

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Brüksel’de verdiği konferansta Türkiye’nin AB üyelik sürecini değerlendirdi. Eski Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye’yi AB üyeliği için mülteci şantajı yapmakla suçladı ve “bu kabul edilemez dedi.

Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisinin davetlisi olarak Belçika’da bir konferans veren eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ABD Başkanı Barack Obama ile aralarında geçen bir konuşmayı paylaştı.

“Türkiye’yi AB’ye almayarak mantıklı davranıyoruz”

Sarkozy, Obama’nın Normandia ziyaretinde kendisine, “Neden Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne almıyorsunuz?” diye sorduğunu belirtti. Sarkozy, Obama’ya cevap olarak ise “Değerli dostum Obama, bir tarafınızda Atlantik diğer tarafınızda Pasifik var. Kimse binlerce kilometreyi aşıp da topraklarınıza giremez. Kuzeyiniz de de kutuplar var. Oradan da kimse gelemez. Tek sınırınız Meksika ve oraya da yüzlerce kilometre dikenli tellerle çevirdiniz. Şimdi Türkiye’yi neden almadığımızı anlıyor musun?” diye sorduğunu belirtti. Sarkozy, Türkiye’yi AB’ye almamalarının sadece mantıki sebeplere dayalı olduğunu söylediğini de aktardı.

“Üyelik için Türkiye’nin mülteci şantajı kabul edilemez”

Sarkozy, Türkiye’nin AB üyeliğine açık şekilde karşı çıktığını da hatırlatırken. AB’nin mülteciler üzerinden pazarlık yaparak Türkiye ile ilişkileri yeniden geliştirmesine de tepki gösterdi ve “Üyelik için her türlü şantajı reddediyorum.” dedi. Müzakerelerde yeni fasıl açılmasını da eleştiren Sarkozy, “Türkiye güvenli ülkeler listesinde değil ve biz parasal politikalar faslını müzakerelere açıyoruz, bunun hiçbir mantığı yok.” şeklinde konuştu.