07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bu Sefer İsrail “Van Münüt” Dedi
Bu Sefer İsrail  “Van Münüt” Dedi

Bu Sefer İsrail “Van Münüt” Dedi

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Erdoğan rotayı İsrail’e çevirmeye kalktı. Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilere İsrail’le ilişkilerin normalleşebilir ama  üç şartı yerine getirmeleri gerekir demişti. Erdoğan’a İsrail’den jet cevap geldi: Saçmalamayı kesmeli…

İsrail’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına resmi bir cevap vermekten kaçındığını belirten Yediot Ahronot gazetesine İsrail dışişleri yetkililerinden bir açıklama geldi. Gazetenin haberine göre İsrail dışişleri yetkilisi “Türkiye’den özür diledik, tazminat ödemeye de hazırız. Ancak Erdoğan Gazze ablukasının kaldırılması konusunda saçmalamayı kesmeli, çünkü böyle bir şey olmadığını Türkiye da biliyor” dedi.

“Türkiye İsrail doğalgazına ilgi gösteriyor”

Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinden sonra Rusya ile yaşanan gerginlik üzerine İsrail’le ilişkileri normalleştirmenin yollarını aramaya ve özellikle İsrail doğalgazına ilgi göstermeye başladığını öne süren gazete, “Türkler İsrail’in doğalgaz konusunda Yunanistan ve Kıbrıs’la artan işbirliğini ve önümüzdeki ay Netanyahu’nun Kıbrıs Yunanistan başbakanlarıyla Kudüs’te düzenleyeceği zirvenin haberlerini yakından ve endişeyle izliyor. Türkler yakın zamanda harekete geçmezlerse İsrail doğalgazını kaybedeceklerini biliyor” diye yazdı.

Gazete, Netanyahu’nun ilişkileri normalleştirmek için Ankara’ya özel temsilci gönderdiği yolundaki haberlerin de gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Ankara’ya giderek Türk yetkililerle gizli görüşmeler yaptığı söylenen Dışişleri Genel Direktörü Dore Gold’un aynı gün Kudüs’te alışveriş yaparken görüldüğünü yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplarken, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ile ilgili olarak Türkiye’nin üç koşulunu tekrar ederek bunları, “Türk aktivistlerin 2010 yılında düzenlediği Mavi Marmara seferindeki katliamı için özür dilenmesi”, “Kurbanların ailelerine tazminat” ve “Gazze Şeridi’ndeki ablukaya son verilmesi” olarak sıralamıştı.