27 Ağustos 2019 Salı
Ana sayfa » Çocuk… Şehit… Tezahürat… Alkış…
Çocuk… Şehit… Tezahürat… Alkış…

Çocuk… Şehit… Tezahürat… Alkış…

Kahramanmaraş’ta konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisini izleyenler arasında bulunan küçük bir kız çocuğunu gördükten sonra kürsüye çıkarttı. Kız çocuğunun ağlaması üzerine “İşte bizim bordo berelilerimiz de var. Ama bordo bereliler ağlamaz” dedi. Sonrasında ise “Evet JÖH, yarbay, bordo bereli. Türk bayrağı da cebinde… Şehit olursa inşallah bayrağı da inşallah örtecekler. Her şeye hazır. Değil mi?” dedi. Kız çocuğu ise ‘Evet’ diyerek yanıt verdi. Erdoğan’ı dinleyen binlerce kişi ise alkışladı.

Çocuk… Şehit… Tezahürat… Alkış…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş İl Kongresi’nde konuştu. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

‘SEFER GÖREV EMRİ OLANLAR HAZIR OLSUN’

‘Reis bizi Afrin’e götür’ tezahüratları üzerine) İnşallah hep beraber gideceğiz. Sefer görev emri olanlar hazır olsunlar. Şu an ihtiyaç yok ama… Yeni bir dirilişin arefesinde bulunuyoruz. Eşrefi mahlukata, insana hakettiği değerle bakmayan hiç kimsenin bizim nezdimizde kıymeti olamaz.”

‘SİVİLLERİ VURMAK SİZİN KANINIZDA VAR’

Geçmişteki o ecdadımızın varisleri olarak şimdi de yine Mehmedimiz aynı yolda yürüyor. Bir taraftan SİHA’larımızla, bir taraftan F-16’larımızla, helikopterlerimizle, tanklarımızla, toplarımızla Mehmetdimize saldıranları inlerinde boğduk, boğuyoruz. Birileri ne diyor? Sivilleri vuruyorlar. Vicdansızlar, ahlaksızlar, edepsizler bizim kanımızda sivilleri vurmak yok ama sizin kanınızda var. Siz, Mali’de, Ruanda’da, Korsika’da durmadınız Libya’da bunu yaptınız. Türk’ü bu konuda bu şekilde yorumlayamazsınız. Siz, 10 bin kilometreden buralara niçin geliyorsunuz? Bizim 911 kilometre sınırımızda, sınırımızı koruma sorumluluğumuz var. Kimse kalkıp da ‘Niçin bu sınırları koruyorsunuz?’ diyemez. Korumaya devam edeceğiz. Saldıranlara da hesabını sormaya devam edeceğiz. Şunu kimse unutmasın, bu ülke, millet, asker ‘korkaklar ordusu’ değildir. ‘Korkaklar ülkesi’ değildir. Şu anda da bu hesabı onun için soruyoruz.”

‘HEP BİRLİKTE CEPHEYE YÜRÜRÜZ’

Erdoğan, ihtiyaç halinde kendisi de en önde herkesle cepheye yürüyeceğini belirterek, şöyle dedi:

“15 Temmuz’da ne dedik? ‘Meydanlara’ dedik. Siz ne yaptınız? 15 Temmuz’da meydanlara döküldünüz ve şimdi de böyle bir karar aldığımız anda hemen haberi veririz önce şahsım, sonra da inanıyorum ki edeler (ağabey) ve milletim hep birlikte cepheye yürürüz, hep birlikte. Az önce söylediğim söz İnebahtı Savaşı’nda donanmamızın bir kısmını kaybettiğimiz fakat aynı zamanda Kıbrıs’ı da ele geçirdiğimiz dönemde söylenmiştir. Biz dün neysek, bugün de oyuz. Biz şuna inandık; ‘Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmin. Galib et; çünkü bu son ordusudur İslâm’ın’ dedik ve böyle yürüdük. Hamdolsun dün günlerden cuma idi ve Mehmedimiz cephede cuma namazını kılıyordu. Evde ağlaştık. Elhamdülillah Mehmedimiz cuma ile beraber cephede görevini yerine getiriyor ve düşmana doğru yürüyor. Ve bunlar nedir biliyor musunuz? Bunlar, bir milletin küllerinden yeniden dirilişidir. Şimdi yeniden diriliyor bu millet ve hesabını soruyor ve hesabı sormaya devam edeceğiz. Bugün de terör örgütlerini ve onların arkalarındaki güçleri, eninde sonunda çökerteceğiz. Buna tüm kalbimizle inanıyoruz ve iman ediyoruz. Çünkü biz şuna inandık, sevgili Kahramanmaraş, sevgili edeler Rabbim ne buyuruyor; ‘Nasrun minallâhi ve fethun karîb ve beşşiril mû’minîn.’ Evet ‘Allah’ın yardımı evelallah yakındır. Onu müjdele.’ diyor ve biz de şimdi o müjdeye doğru ne yapıyoruz, koşuyoruz. Bu millet Mehmetleriyle beraber inşallah o müjdeye nail olacaktır, biz de buna inanıyoruz.”

‘BİZİ DE CEPHEYE GÖNDER’

Erdoğan, konuşması sırasında yükselen “Bizi de cepheye gönder” sloganlarına “Gitme kararını verdiğimiz zaman biz sizi buralarda bırakmayız merak etmeyin, beraber gideriz inşallah” yanıtını verdi.