07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Yasak Hakkımızı Saklı Tutuyoruz”
“Yasak Hakkımızı Saklı Tutuyoruz”

“Yasak Hakkımızı Saklı Tutuyoruz”

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki kriz gündemdeki yerini korurken, Berlin yönetimi ilk kez açık bir dille referandum kampanyası için Almanya‘ya gelmek isteyen Türk siyasilere ‘seyahat yasağı’ getirilebileceğini açıkladı. Açıklamayı Angela Merkel‘in sağ kolu olarak bilinen Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier yaptı.

AKP’li isimlerin referandum öncesinde yapmak istediği panellerin engellenmesi ve karşılıklı açıklamalarda derinleşen diplomatik kriz Türkiye’nin birinci gündem maddesi konumunda. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sağ kolu olarak bilinen Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier, Almanya’nın yabancı hükümet üyelerine seyahat yasağı getirmek için elinde yasal imkanlar olduğunu söyledi.

“Seyahat yasağı hakkımızı saklı tutuyoruz”

DW Türkçe’nin haberine göre, Funke Medya Grubu’ya bağlı gazetelere konuşan Altmaier, “Almanya’nın şimdiye kadar devletlerarası hukuktan doğan imkanlarını tüketmemesi gelecek için açık çek değildir” ifadelerini kullandı. Altmaier, “Seyahat yasağı son seçenek olabilir. Bu hakkı saklı tutuyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Saar eyaleti yasak kararı aldı

Almanya’da Türk siyasilere yönelik eyaletler düzeyinde ilk adım ise Saar eyaletinden geldi. Saar eyalet Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, yabancı politikacıların eyalette seçim kampanyaları düzenlemesinin yasaklanması için tüm yasal imkanları kullanacaklarını açıkladı.

“Almanya bu işin önünü açtı”

Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, Almanya’ya gidip gitmeyeceğine yönelik bir soruya, “Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel en son ‘Cumhurbaşkanı buraya gelmek istiyorsa Hannover yakınında 16 bin kişilik salon var’ demiş. Şu an Almanya bu işin önünü açtı. Hollanda daha katı davranıyor. Seçimden sonra falan diyorlar. Seviyeyi ne hale getirdiklerini sizler de görüyorsunuz” yanıtını vermişti.