07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Yakılan Ormanlık Alanda Villa
Yakılan Ormanlık Alanda Villa

Yakılan Ormanlık Alanda Villa

Trabzon’un Sürmene ilçesi Çamburnu mevkiinde geçtiğimiz Ocak ayında meydana gelen yangında yaklaşık 20 hektarlık alan kül olmuş; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yanan alanlar kati surette başka maksatla tahsis edilemez” demişti. İddialara göre o bölgede şimdi villalar yapılıyor

Trabzon Sürmene’deki Çamburnu mevkiinde 2017’nin ilk ayında meydana gelen orman yangınında yaklaşık 20 hektarlık alan kül olmuştu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgenin imara açılacağı iddialarını yalanlamış, “Başka bir maksatla kullandırılması söz konusu olamaz. En kısa sürede ağaçlandırma için hazırlayacağız ve buralarda fidanlar toprakla buluşacak” demişti.

Yakılan Ormanlık Alanda Villa

Sözcü’den Bora Erdin’in haberine göre, bölgede 15 villa yükselmeye başladı. Karadeniz’de yazın bile ormanda ateş yakmanın zor olduğunu ifade eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Milli park olan orman arazisi tıraşlanmış. Bize söylenen villalar bitince bölgeye turist geleceği… Tam bir AKP rantıyla yine karşı karşıyayız. İnşaatların üç ortağı olduğunu öğrendik. Sürmene Belediye Başkanı da bu işin içinde” diye konuştu. Yangının olduğu gün arazinin Katarlılara satıldığını iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise “Arazinin imara kurban edildiğini görüyoruz. Bu talana en başta Trabzon halkı tepki göstermelidir ve o villaların sahiplerinin kim olduğu derhal açıklanmalıdır” diye konuştu.

Orman Bakanlığı “Yangından Önce Yapımı Başladı”

Orman ve Su İşleri bakanlığı haberi yalanlayarak CHP’li Pekşen’in iddialarının ‘mesnetsiz’ olduğunu söyledi.

Haberde villa olarak belirtilen yapıların orman köşkü ve günübirlik tesislerin inşaatı olduğunu ifade eden bakanlık yapıların yangından önce de var olduğunu söyledi: “Bu inşaatlar 29.09.2015 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce onaylanan vaziyet planı doğrultusunda yapılmaktadır. Yapılar daha önce kaldırılanların yerine temeli subasman seviyesinde kargir üstü ahşap yapılmaktadır. Orman köşkleri; iç ve dışı yöresel mimariye uygun ahşap olarak imal edilecektir. Kaldırılan eski yapıların yerine projelendirilen kır lokantası ve diğer günübirlik yapılar da aynı konseptte yapılacaktır. Tarihe dikkat edilirse bu günübirlik tesislerin yapımı Sürmene yangınından daha önce olup, Pekşen’in iddia ettiği villalar gerçekte yoktur.”

20 hektar orman kül olmuştu

Sürmene Çamburnu mevkiinde geçen ocak ayındaki yangında yaklaşık 20 hektarlık alan kül olmuştu. Bölgede şimdi inşaat çalışması var.