07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Troller Hedef Gösteriyor”
“Troller Hedef Gösteriyor”

“Troller Hedef Gösteriyor”

CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, son 12 günde medyaya yönelik 15 ihlal yaşandığını Savcıların trollerin hedef göstermesi ile başlayan baskıya boyun eğmemeleri gerektiğini söyledi.

İşte CHP’li Yarkadaş’ın o açıklamasından başlıklar;

“Yandaş troller hedef gösteriyor. Savcılar bu baskıya boyun eğmemeli”

CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Yarkadaş,  Cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in atılan bir başlıktan dolayı gözaltına alınmasını “son hak ihlali” olarak değerlendirdi. Yarkadaş, “Gazetecilerin gözaltına alınmadığı gün neredeyse yok gibi” dedi. Güven’in İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube tarafından gözaltına alındığını belirten Yarkadaş, “Oğuz Güven’le ilgili bir soruşturma varsa, bu savcılığa davet edilip ifadesinin alınması yoluyla yürütülebilirdi. Ancak ne yazık ki; anlayış değişmiyor ve gazeteciler evlerinden sabahın kör saatinde alınmaya devam ediliyor. Bu yöntem kabul edilemez” diye konuştu. Savcıların yandaş medyada yapılan hedef gösterme operasyonları sonrası harekete geçtiğini kaydeden Barış Yarkadaş, “Yandaş medyadaki gazeteci kılıklı trolleri, adeta bir cellat gibi internet başında bekliyor ve infaz edilecek kişileri hedef gösteriyor. Savcılar bu baskıya boyun eğmemeli” ifadelerini kullandı.

CHP’li Barış Yarkadaş’ın açıkladığı hak ihlalleri ise özetle şöyle:

-İnternet dünyasının online ansiklopedisi konumundaki Wikipedia kapatıldı. Kapatılmaya itiraz reddedildi.

-Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği” suçlamasıyla tutuklu bulunan kapatılan Zaman gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Fakat yapılan itiraz sonrası tekrar tutuklandı.

-Suruç katliamı davasını takip eden ETHA Muhabiri Pınar Gayıp gözaltına alındı. Daha sonra serbest bırakıldı.

-Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şube yöneticilerinden, Ozan Kaplanoğlu sosyal medya hesabındaki paylaşımlar üzerine tutuklandı.

-Türkiye’de yaşayan ve National Geographic için Batman’ın Hasankeyf ilçesinde fotoğraf çeken Fransız gazeteci Mathias Depardon gözaltına alındı.

-Evrensel gazetesine, yayımladığı bir haber nedeniyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasından 14 bin lira para cezası verildi. Mahkeme heyeti, söz konusu haberde ‘cumhurbaşkanına hakaret” edildiğini iddia ederek Arif Koşar ve Vural Nasuhbeyoğlu’nun ayrı ayrı 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Heyet daha sonra bunu 7’şer bin lira para cezasına çeverdi.

-Gazeteci Serhat Yaruk, Mersin’de ailesinin kaldığı eve yapılan baskınla gözaltına alındı. Yaruk’un Van merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı ve bu kentte götürüldüğü belirtildi.