07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Tebrik Yalan Çıktı
Tebrik Yalan Çıktı

Tebrik Yalan Çıktı

ABD Başkanı Donald Trump‘ın Erdoğan’ı referandum sonuçlarından dolayı tebrik ettiği haberlerinin ardından Beyaz Saray’dan açıklama yapıldı.

Açıklama  Erdoğan’ın CNN International’a konuşmasının ardından yapıldı. Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeye ilişkin “ABD başkanı Trump’tan telefon görüşmesinde olumlu sinyaller aldım” demişti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada da “ABD Başkanı Trump, Sayın Cumhurbaşkanımızı 16 Nisan’daki referandumda elde ettiği zaferden dolayı tebrik etmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

Politico’dan Madeline Conway’ın haberine göre Beyaz Saray’dan bu konuda açıklama yapıldı. Açıklamada, “Trump’ın telefonu referandum sonuçlarını onaylanması anlamına gelmiyor. Görüşmenin amacı bu değil, Suriye meselesi gibi ortak çıkarların temellerini konuşmaktı. Bu kesinlikle Trump’ın tutumu değil. O elbette demokrasiyi destekliyor ve bunu umuyordu. Başkanın bir numaralı önceliği Amerikalıları korumak, onları güvende tutunmak ve bunu yapmak için diğer ülkeler ve bazı NATO ortaklarımız ile birlikte çalışmak zorundayız” ifadeleri kullanıldı.