07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Suriye Sınırında Tansiyon Yükseliyor
Suriye Sınırında Tansiyon Yükseliyor

Suriye Sınırında Tansiyon Yükseliyor

Suriye sınırında tansiyon yükseliyor…ABD’nin TSK ile YPG arasında olası çatışmaları önlemek için Türkiye sınırına zırhlı araçlarını konuşlandırdığı ileri sürüldü. TSK da sınır birliklerine takviye yaptı.

Suriye Sınırında Tansiyon Yükseliyor

Türkiye’nin Suriye sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG arasında yaşanan çatışmaların ardından ABD ordusunun, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırına zırhlı araçlar konuşlandırdığı ileri sürüldü. Adımın TSK ile YPG arasında çatışmaları önlemek amacıyla atıldığı kaydedildi.

TSK da dün YPG bölgesinden yapılan taciz ateşlerini önlemek maksadıyla Kilis’in Suriye sınırındaki birliklere, ağır silah ve personel sevkıyatı yaptı.

Sputnik’in,  PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD askerleri dün zırhlı araçlarını Kobani’den Kamışlı’ya kadar sınır hattı boyunca konuşlandırmaya başladı. YPG’liler “ABD’ye, Türkiye’nin bir kez daha saldırması halinde Rakka operasyonunu durduracağımızı ve gücümüzü sınıra kaydıracağımızı söyledik” dedi.

Türkiye hava harekarı yapmasın diye sınırda alçak uçuş

Ayrıca, koalisyon uçaklarının Türkiye’nin YPG’ye hava harekâtı yapmaması için 2 gündür Tel Abyad, Kobani, Kamışlı ve Derik bölgesinden uçuş yaptığı iddia edildi. YPG komutanlarından Şervan Kobani, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, karşılıklı ateş açılması üzerine durumu denetlemek amacıyla ABD ordusunun Türkiye-Suriye sınırı boyunca birliklerini konuşlandırmaya başladığını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Jeff Davis, ABD’nin, ana omurgasını YPG’lilerin oluşturduğu SDG ile Suriye’nin kuzeyinde birlikte hareket ettiğini kabul etti. Sözcü, “Suriye’nin kuzeyinin tamamında ortaklarımız olan SDG ile hareket eden ABD askerleri var. Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dahil’ dedi. Sözcü bunun, “PYD/PKK’nin Türkiye’ye yönelik saldırılarına TSK’nin karşılık vermesini engellemek üzere yapılıp yapılmadığı” sorusunu ise geçiştirdi.

TSK takviye gönderdi

Son üç gündür Suriye’de YPG kontrolündeki bölgelerden karakol ve mevzilere yapılan taciz ateşlerinin ardından alınan güvenlik önlemleri kapsamında sınır hattındaki güvenlik önlemleri arttırıldı. Kentte konuşlu birliklerden sınır hattına askeri sevkıyat yapıldı. Çekicilere yüklü obüs ve çok namlulu roketatarların da bulunduğu 10 araçtaki ağır silahlar ile otobüslerdeki askerlerin sınır hattındaki Afrin bölgesinde konuşlandırıldığı belirtildi. ABD, daha önce Mınbiç’te de asker konuşlandırarak, Türkiye ile DSG arasında çatışma yaşanmasını önlemeye çalışmıştı.