07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Sınır Aşıldı”
“Sınır Aşıldı”

“Sınır Aşıldı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Berlin’de görüştü…Görüşme sonrası konuşan Sigmar Gabriel, “Zor bir görüşme oldu. Nazi benzetmesiyle sınır aşılmıştır” dedi.

Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in tutuklanmasının ardından AKP’li isimlerin Almanya’daki etkinliklerinin iptal edilmesi, iki ülke arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirmişti. Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada “Nazi” benzetmesi yapmış, bu sözler Almanya’nın yoğun tepkilerine neden olmuştu.

1.5 saatlik zirve

Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi krizin ardından bugün Berlin’de kritik bir görüşme gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Berlin’deki bir otelde yaklaşık 1,5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Alman Bakan: Sınır aşıldı

Krizin ardından gerçekleştirilen ‘ilk temas’ sonrası açıklama Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’den geldi. “Zor bir görüşme oldu” diyen Gabriel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Nazi” benzetmesiyle “sınırın aşıldığını” söyledi. Gabriel, “Gerilim hem Almanya’ya hem Türkiye’ye zarar verir” ifadelerini kullandı.