07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Masumiyet Karinesi, Adil Yargılama, Savunma Hakkı…
Masumiyet Karinesi, Adil Yargılama, Savunma Hakkı…

Masumiyet Karinesi, Adil Yargılama, Savunma Hakkı…

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, cumhuriyet. com.tr Yayın Yönetmeni gazeteci Oğuz Güven’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Türkiye’yi demokratik standartlara uygun davranmaya çağıran Kocijancic, “Masumiyet karinesi, adil yargılanma ve savunma hakkı”na saygı duyulması gerektiğini anımsattı. Sözcü, Türkiye’deki gazeteci davalarını yakından takip ettiklerini de söyledi.

Masumiyet Karinesi, Adil Yargılama…

Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç’in haberine göre,   AB Komisyonu, Cumhuriyet İnternet Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan bu yana temel haklar konusunda geriye gittiğine dikkat çekerek, “İddia edilen herhangi bir hata veya suç, her zaman için kanuni prosedüre uygun olmalı ve bireyin masumiyet karinesine sahip olma ve her koşulda adil yargıda kendilerini savunma hakkı olmalıdır” uyarısında bulundu.

“Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından izliyoruz”

Sözcü Kocijancic, Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından izlediklerini ve Ankara’daki AB delegasyonunun da insan hakları savunucuları ve gazetecilerle ilgili birçok davayı yakından takip ettiğini belirterek, “masumiyet karinesi, adil yargılanma ve kendini savunma hakkı”na her koşulda saygı duyulması gerektiğini anımsattı.

“Türkiye yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü konusunda geriye gidiyor”

Türkiye’nin, Komisyon tarafından hazırlanan son İlerleme Raporu’nda “ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve örgütlenme hakkı gibi temel değerlerde son bir yıl içerisinde ciddi bir geriye gidiş” gözlemlendiğini anımsatan sözcü, bunların 15 Temmuz darbe girişiminden sonra atılan adımlar çerçevesinde gerçekleştiğini anımsattı.

Sözcü Kocijancic, “AB’nin defalarca vurguladığı gibi; Türkiye, aday ve Avrupa Konseyi’nin bir üyesi olarak, en yüksek demokratik standartlar ve uygulamalara saygı duymalıdır” dedi.