07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kundakçı İçin İstenen Ceza Belli Oldu
Kundakçı İçin İstenen Ceza Belli Oldu

Kundakçı İçin İstenen Ceza Belli Oldu

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin  kundaklanmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede kundakçı Mehmet Ali Aligül‘ün suçu tahrik altında işlediği belirtildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi’ne giderek benzin şişesindeki benzini, binanın öğrenci giriş kısmına dökerek yangın çıkardığı bilgisine yer verildi.

“Suçu tahrik altında işledi”

İddianamede, Müjdat Gezen, Yılmaz Özdil’e telefonla bağlandı ve padişah torunlarından Nilhan Osmanoğlu için ‘Sultan multan bilmem, o karıyı bana gönder, çok hoşuma gitti ya…’ şeklinde ifadeler kullandığı, bu sözlere kızan Aligül’ün, sanat merkezine giderek yangın çıkardığı belirtildi. Gezen’in söz konusu konuşmasının kayıtlarını izleyen savcılık, Gezen’in sarfettiği sözlerin söz konusu padişahı sevenler kişilerde tahrik oluşturacak nitelikte sözler olduğunu belirterek, suçun tahrik altında işlendiğini vurguladı.

6 yıl hapsi istendi

İddianamede, şüphelinin ‘yakıcı ve yanıcı madde kullanarak yakmak suretiyle mala zarar verme’ suçunu işlediği gerekçesiyle 8 aydan 6 yıla, aynı eylemle ‘yangın çıkarmak suretiyle genel güvenliği kasten tehlikeye sokma’ suçunu da işlediği gerekçesiyle 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. İddianamenin gönderildiği Anadolu 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesi halinde şüphelinin yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.