07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hollanda İle Referandum Krizi Büyüyor
Hollanda İle Referandum Krizi Büyüyor

Hollanda İle Referandum Krizi Büyüyor

Hollanda ile yaşanan referandum krizi büyüyor… İzin verilmemesine rağmen ısrarla Hollanda’ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun uçağına iniş izni verilmedi., Çavuşoğlu,”Hollanda uçuş iznimi iptal ederse, yaptırımımız ağır olur” demişti.

Bugün Rotterdam’a gideceğini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izni Hollanda tarafından iptal edildi. Hollanda, “İptal, güvenlik endişesi nedeniyle” verildiğini açıkladı. Ayrıca, “Yaptırım tehdidi, çözümü imkansızlaştırdı” denildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,bugün CNN Türk’te katıldığı canlı yayın programında, Almanya’nın ardından Hollanda ile yaşanan toplantı krizine ilişkin “Bugün Rotterdam’a gidiyorum. Ziyaret nedeniyle tansiyon artacaksa artsın” demişti.

“HOLLANDA UÇAĞIMI KALDIRMAMAKLA TEHDİT EDİYOR” DEMİŞTİ

“Hollanda uçağımı kaldırmamakla tehdit ediyor. Bugün Roterdam’a gidiyorum. Hollanda bugün benim uçuş iznimi iptal ederse bizim çok büyük yaptırımlarımız olur” diyen Çavuşoğlu bugün Rotterdam’a gideceğini belirtmişti.

NE OLMUŞTU?

Reuters Ajansı’na konuşan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Ebu-Talep Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun referandum kampanyası yapmasına izin çıkmadığını açıklamıştı. Belediye Başkanı, Çavuşoğlu’nu Rotterdam’da saygıyla ağırlayacaklarını da belirtmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bu sabah yaptığı açıklamada “Eğer Hollanda benim uçuş iznimi iptal ederse, eğer böyle bir şey yaparlarsa, ekonomik ve siyasi bizim Hollanda’ya karşı yaptırımımız çok ağır olur” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamadan kısa süre sonra Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etti.