07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Erdoğan’dan Şaka Gibi Açıklama
Erdoğan’dan Şaka Gibi Açıklama

Erdoğan’dan Şaka Gibi Açıklama

Tayyip Erdoğan İstanbul’da katıldığı etkinlikteki konuşmasında gençlik vurgusu vardı. Erdoğan aynı zamanda demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunduklarını söyledi.

İşte Erdoğan’ın o açıklaması;

“Düşünce ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunduk”

“Fikirlerin rahatça konuşulup tartışılmadığı yerde şiddet devreye girer. Bunun için biz düşünce ve ifade özgürlüğünü, başkalarının da aynı haklara saygı göstermeleri şartıyla sonuna kadar savunduk, destekledik. Son 14 yılda klavyelerin, tabelaların, harflerin, kelimelerin üzerindeki birçok yasağı biz kaldırdık. On yıllardır yazı ve fikir hayatımıza musallat olan tek tipçi, vesayetçi anlayış yerine farklılıkları zenginlik olarak gören, düşüncenin önünü açan bir bakış açısını biz ikame ettik.”

Erdoğan’dan Şaka Gibi Açıklama

“Düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendi düşüncelerini ifade edilebilmesi olarak görenlerle elbette anlaşamadık, anlaşamayız. Çünkü biz insanı eşref-i mahlukat olarak gören medeniyetin mirasçılarıyız. Biz, yaradılanı severiz yaradandan ötürü diyen bu yaklaşımdan hareketle tüm insanlara saygı duyan bir anlayışa mensubuz. Böyle olduğu için de çoğulculuk ve özgürlükçülük konusunda en küçük bir sıkıntımız yok. Ülkemizin ve dünyanın her yerinde tüm farklı inanç, düşünce, meşrep gruplarıyla karşılıklı görüş alışverişimiz olmuştur.”

“Diğer mabetleri de koruma altına aldık”

“Batının İslamofobisini görüyorsunuz ama biz diğer mabetleri de koruma altına aldık.İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz. Bunu böyle bilesiniz.Teknolojinin ulaştığı seviyeye rağmen kitaplar hala kendini geliştirmek isteyenler için birer hazinedir.”

“Kitap bulamama soru yok, okumama sorunu var”

“Ülkemizde mesele kitap bulamama meselesi değil, okumama sorunudur. Ben yeni nesilden umutluyum.Bize sorgusuz sualsiz itaat eden bir gençlik değil, neyi niçin savunduğunu bilen bir gençlik lazım.16 Nisan’da gençlerimizi için tarihi bir adım atıldı ama birileri gençlerimize güvenmiyor.”

Bir not: Türkiye’de 157 gazeteci tutuklu bulunuyor.Türkiye basın özgürlüğü sırlamasında Çin, Mısır, Eritre ve Etiyopya ile birlikte dünyada son 5 ülke arasında.