07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Bizde Yargı ‘Bağımsız’. Sizce?”
“Bizde Yargı ‘Bağımsız’. Sizce?”

“Bizde Yargı ‘Bağımsız’. Sizce?”

HDP, Tayyip Erdoğan’ın Şubat-Nisan 2016 tarihleri arasındaki dokunulmazlık konulu konuşmalarını ve Meclis’teki fezlekelerin sayılarını gösteren bir videoyu paylaştı. Videoda Erdoğan’ın konuşmalarıyla dokunulmazlık fezlekelerindeki artıştaki paralellik vurgulanıyor.

HDP, 2016 Şubat-Nisan döneminde dokunulmazlık tartışmaları sürerken Meclis’e gönderilen fezlekelerin artışını anlatan bir video yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016’nın Şubat, Mart ve Nisan ve aylarındaki konuşmalarından alınan cümlelerin bulunduğu videoda, fezlekelerin Erdoğan’ın konuşmalarına paralel olarak artışı vurgulanıyor.

“Bizde yargı bağımsız.” Sizce?”

HDP’nin Twitter adresinden “Milletvekillerimiz hakkındaki fezlekeler, Erdoğan konuştukça bakın nasıl artmıştı. Sonra da, “Bizde yargı bağımsız.” Sizce?” ifadeleriyle paylaşılan videoda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmaları ve Meclis’e ulaşan fezlekelerin sayıları kronolojik olarak şöyle sıralanıyor:

24 ŞUBAT 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemelidir” diyor, Meclis’te HDP’lilerin 242, CHP’lilerin 133, MHP’lilerin 40 ve AK Partililerin 14 fezlekesi bulunuyor.

16 MART 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dokunulmazlıklar meselesini süratle neticelendirmeliyiz. Parlamento bu konuda adımını süratle atmalıdır” diyor, HDP’lilerin 305, CHP’lilerin 169, MHP’lilerin 44 ve AK Partililerin 16 fezlekesi bulunuyor.

5 NİSAN 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dokunulmazlık meselesinin bir an önce halli gerekir” diyor, HDP’lilerin 480, CHP’lilerin 180, MHP’lilerin 45 ve AK Partililerin 18 fezlekesi bulunuyor.

11 NİSAN 2016

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dokunulmazlıkların kaldırılmasını gündeme getiriyoruz. Şimdi, dokunulmazlıkların kaldırılması deyince, milletvekillerine dokunulmazlık kalksın gibi bir şey anlıyorlar; işin aslı bu değil. Ya? Kimin fezlekesi varsa, o fezlekeyle ilgili sürecin hemen yargıya taşınması anlamındadır bu” diyor, HDP’lilerin 510, CHP’lilerin 195, MHP’lilerin 46 ve AK Partililerin 20 fezlekesi bulunuyor.

HDP’nin paylaştığı video, “Tablo böyle açıkken, yargıya müdahale olmadığına kim inanır” ifadesiyle sona eriyor.

İşte o video: