07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Trump Bu Sefer Çok Zor Durumda
Trump Bu Sefer Çok Zor Durumda

Trump Bu Sefer Çok Zor Durumda

ABD Başkanı Donald Trump’ın görevinden azledilmesi sürecinin başlatılması için çağrılar artık yüksek sesle telaffuz edilmeye başladı…

Trump Bu Sefer Çok Zor Durumda

ABD’de son iki günde yaşanan iki önemli çağrıların yükselmesinin fitilini ateşledi. Sergei Lavrov ile gçrüşmesinde çok gizli istihbarat bilgilerini paylaşması ve FBI’ başkanının görevden alınması bardağı taşırdı.

Lavrov’a gizli istihbarat bilgilerini verdi

Önce Washington Post, Trump’ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile yaptığı görüşmede bir başka ülkeden gelen çok gizli bir istihbaratı paylaştığını bildirdi. Trump, bu haberi doğruladı ve buna hakkı olduğunu söyleyerek, bu kararını savundu.

FBI başkanını görevden alarak Rusya dosyasını kapatmaya çalıştı

Daha sonra New York Times gazetesi de, Trump’ın kısa bir süre önce görevden aldığı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey’den eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında Rusya ile ilişkilerinden dolayı açılan soruşturmanın kapatılmasını istediğini öne sürdü. Beyaz Saray, bu iddiaları yalanladı.

İlk kez Cumhuriyetçi bir üye de çağrılara destek verdi

BBC Türkçe’den İrem Köker’in haberine göre; bu gelişmeler Trump için görevden azil sürecinin başlatılabileceğine dair yorumların daha yüksek sesle yapılmasına neden oldu. Bazı Temsilciler Meclisi üyeleri, azil sürecinin başlaması için başvuruda bulunabileceklerini açıklarken, ilk kez bir Cumhuriyetçi Kongre üyesi de bu ihtimali gündeme getirdi.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Üyesi Justin Amash, ”New York Times’ın haberinin doğru çıkması halinde Trump’ın Comey’den soruşturmayı durdurmasını istemesinin azil sürecinin başlatılması için yeterli zemini oluşturdu mu” sorusuna “Evet” yanıtını verdi.

Peki bu karar nasıl alınıyor? İşte yanıtı;

ABD anayasası, Kongre’ye başkanın üç kategoriden en az birinde suç işlemesine kanaat getirilmesi halinde görevden alma yetkisi veriyor.

Bu suçlar ABD’nin düşmanı olan bir ülkeye yardım etmek olarak tanımlanan “ihanet”, siyasi fayda karşılığında para ya da hediye kabul etmeyi içeren “rüşvet” ve yasalarda kesin bir tanıma yer verilmeyen “ağır ve vahim suç” işlemek ya da “başka kötü davranışta” bulunmak olarak sıralanıyor.

ABD anayasa hukuku uzmanları, son kategoriye ne tarz eylemlerin girdiğinin net olmadığını belirtiyor. Ancak uzmanlara göre, genellikle bu kategorideki eylemlerde, kamuoyunun genelini doğrudan etkileyen ağır bir suçun işlenmesi ya da başkana duyulan güvenin ciddi şekilde kırılması kriterleri aranıyor.

Bugüne kadar, üç başkan hakkında Kongre’de görevden azil süreci (impeachment) başlatıldı. Ancak tarihte bu süreç sonunda Kongre tarafından azledilen ve görevden alınan bir başkan yok.

Azil süreci aslında ABD’nin kuruluşu sırasında İngiltere’den uyarlanan bir sistem. Bu süreç; herhangi bir yargı sürecinde olduğu gibi yargılama, hüküm ve cezalandırma aşamalarından oluşuyor. ABD’de başkan azil sürecinin tüm aşamaları Kongre’de gerçekleşiyor.