07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Amerikan Halkının Haklarına Hakaret…”
“Amerikan Halkının Haklarına Hakaret…”

“Amerikan Halkının Haklarına Hakaret…”

Washington Büyükelçilik konutu önünde  Erdoğan’ın korumalarının da karıştığı kavga ABD’de büyük yankı uyandırdı. ABD medyasının 1 numaralı gündemi oldu. Kavga Belediye başkanlığı ve Dışişleri’nden art arda açıklama geldi: Konuşma özgürlüğüne verilecek yanıt asla şiddet olamaz…Amerikan halkının haklarına hakaret…

Kavgayı Erdoğan aracından izlemiş

Washington Büyükelçilik konutu önünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamaya gelenler ile protesto edenler arasında dün çıkan kavga bugün Amerikan basınının en çok gündeme çıkardığı konu oldu.

Cumhurbaşkanı’nın ziyareti sırasında Türkiye Büyükelçiliği rezidansında çıkan kavga sırasında Erdoğan’ın da orada olduğu ve kavgayı makam aracından bir süre izlediği ortaya çıktı.

Olayların büyümesi üzerine bir ara Büyükelçi Serdar Kılıç da konuttan çıkmış ve polislere “Bunlara siz izin veriyorsunuz” diyerek tepki göstermişti.

HDP’lilerle, Cumhurbaşkanlığı korumaları arasından çıkan kavgaya ilişkin ise bugün Washington Belediyesi’nden ve polisinden sert bir açıklama yapıldı.

“Amerikan halkının haklarına hakaret”

“Türkiye Büyükelçiliği Rezidansı’nın dışındaki barışçıl gösteriye yönelik saldırı açıklaması” başlıklı duyuruda, olayın belediye başkanı tarafından şiddetle kınandığı ve soruşturma yürütüleceği bildirildi.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, “barışçıl gösterilere yönelik saldırının, başkentin değerlerine ve Amerikan halkının haklarına hakaret” olduğunu söyledi.

“Endişelerimiz Türk hükümetine en güçlü şekilde iletildi”

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray ziyareti sonrası geçtiği Türk Büyükelçilik Rezidansı önünde protestocu bir grupla Erdoğan’ın korumaları arasında çıkan kavga sonrasında yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada “Protestocular ve Türk güvenlik yetkililerinin karıştığı şiddet olaylarından endişe duyuyoruz” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri sözcüsü Heather Nauert imzalı açıklamada, “konuşma özgürlüğüne verilecek uygun yanıtın asla şiddet olmadığı” belirtildi. “Her yerdeki insanların ifade ve barışçı protesto özgürlüğünü destekliyoruz” denen açıklamada endişelerin Türk hükümetine en güçlü şekilde iletildiği de yer aldı. Çıkan kavgada 9 kişi yaralanmıştı.