07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “ABD ve Kürtler Daha Yakın…Türkler Telaşlı”
“ABD ve Kürtler Daha Yakın…Türkler Telaşlı”

“ABD ve Kürtler Daha Yakın…Türkler Telaşlı”

İngiliz Guardian gazetesi, ABD ile Kürtlerin her zamankinden daha yakın olduklarını ve bu durumun Türkiye’yi telaşlandırdığını yazdı. Gazetenin dış haberler sayfasındaki haber, Guardian’ın Ortadoğu muhabiri Martin Chulov ile Fazel Hawramy’nin imzalarını taşıyor.

“ABD ve Kürtler her zamankinden daha yakın…Türkler telaşlı”

BBC Türkçe’nin aktardığı haber, Türkiye’nin geçen hafta Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt mevzilerine düzenlediği hava saldırılarının ardından, ABD askerlerinin öfkeli bir kalabalık arasından geçerek bir militana eşlik etmelerinin ve hasarı incelemelerinin hatırlatılması ile başlıyor ve şöyle devam ediyor:
“O kişi, gerçek adı Ferhat Abdi Şahin olan ve ‘Şahin Cilo’ adıyla bilinen üst düzey bir PKK lideriydi. Türk hükümeti onun başına 1 milyon 100 bin dolar ödül koymuştu. Kameralar o anı kaydediyordu. Şahin Cilo kayda değer bir dönüşüm geçirmiş, aranan bir kişiden eşlik edilen bir kişiye dönüşmüştü.”

Guardian’daki haberde, Cilo’nun güçlerinin Washington ve Ankara tarafından ‘terör örgütü’ olarak görüldüğü ancak ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğü savaşta merkezi bir rol üstlendiği belirtiliyor. Bölgede işlerin daha da karışacağının kesin olduğu vurgulanıyor.

“Kürtler ABD için vazgeçilmez bir müttefik”

Haftasonu ABD zırhlı araçlarının Türkiye-Suriye sınırı yakınlarında Türk ordusu ile YPG güçleri arasında bir tampon bölge oluşturduğuna dikkat çekilen haber şu satırlarla devam ediyor:
“Türkiye’nin hıncının giderek artmasına rağmen, Washington Kürtleri IŞİD’e karşı verilen mücadelenin bundan sonraki aşamasında, ki o aşama Rakka’ya ilerlemek, vazgeçilmez bir müttefik olarak görmeye devam ediyor.

“Türkler Trump’a çok güvenmişti”

“Türkiye, (ABD Başkanı Donald) Trump yönetiminin bu durumu değiştireceğini sandı…Ancak ABD-Kürt paktı zayıflamıyor, tam tersine güçleniyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden, filizlenen bu ittifakın Kürtlerin özerklik çabalarını güçlendireceğini ve kendi ülkesinin sınırları içinde isyan ateşini yeniden alevlendirebileceğini iddia etmeye başladı. Öyle ki, Türkiye Salı sabahı düzenlediği hava saldırılarını ABD’ye sadece 52 dakika önce haber verdi.”

“PKK, ABD tarafından ‘yabancı bir terör örgütü’ olarak görülmektedir”

Bununla birlikte Guardian’daki haber, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner’in, Cilo’nun ABD askerleriyle çekilmiş fotoğrafları ile ilgili bir soruya verdiği yanıt ile son buluyor:
“Üst düzey Amerikan askerlerinin PKK liderleriyle el sıkıştığı ya da görüştüğü yönündeki ifadedeki saygının ciddi şekilde sorgulanmasını isterim. Daha önce söylediğim gibi PKK, ABD tarafından “yabancı bir terör örgütü’ olarak görülmektedir.”