07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Van Münüt! Ermeni Soykırımını Tanıyoruz”
“Van Münüt! Ermeni Soykırımını Tanıyoruz”

“Van Münüt! Ermeni Soykırımını Tanıyoruz”

Tayyip Erdoğan’a başbakanlığı döneminde “cesaret ödülü” veren ve bugüne kadar “Ermeni soykırımı” tartışmalarında Türkiye’nin yanında yer alan Yahudi kuruluşu ADL (İftira ve İnkarla Mücadele Derneği), “Ermeni soykırımı”nı tanımaya hazırlanıyor.

Türkiye’deki Yahudi cemaatinin yayın organı olan Şalom gazetesinin haberine göre, ADL Ulusal Direktörü Jonathan Greenblatt geçtiğimiz Cuma sosyal medyada yaptığı açıklamada, 1915’te Ermeni karşıtı olayları “Şüpheye yer vermeyecek şekilde soykırım” sözleri ile tarif etti.E

Greenblatt ayrıca, ABD devletinin 1915 olaylarını “Soykırım” olarak kabul etmesi halinde bu duruma destek vereceklerini de belirtti.

İşte Greenblatt’ın o yazısındaki ilgili bölüm;

“Sessiz kalmak seçeneğimiz değildir. Son derece net bir şekilde ifade etmek isterim ki, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Ermenilere olanlar bir soykırımdır. Tarihte yaşanmış tüm soykırımlar konusunda gençleri eğitmek en büyük sorumluluğumuzdur. 1915, 2. Dünya Savaşı, Bosna, Ruanda ve diğerleri, anlatılmalı ve öğretilmelidir.”

JTA haber sitesi bu gelişmeyi, ABD Yahudi lobisinin en güçlü kuruluşunun “tarihi kararı” olarak niteledi.

ADL şimdiye kadar ABD’deki tüm Ermeni kuruluşlarını aksine 1915 olaylarının bir soykırım olarak kabul etmiyordu. ADL genel kurulu önümüzdeki pazar günü toplanarak konuyu görüşecek.
Tayyip Erdoğan’a “Yahudi Cesaret Ödülü” vermişlerdi

ABD’deki Yahudi Örgütü ADL ile Yahudi Kongresi AJD, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a 2004 yılında “Yahudi Cesaret ödülü” vermişti. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin sertleşmesinin ardından ise ödülün iadesi talep edilmişti. Ancak Erdoğan ödülü iade etmedi