07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Okey’e Yargıtay Onayı
Okey’e Yargıtay Onayı

Okey’e Yargıtay Onayı

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, öğle paydosunda kahvede okey oynarken yakaladığı işçiyi kovan patronu haksız buldu. Kovulan işçinin işe iadesine karar verdi.

Ümraniye Dudullu’da bir iş yerinde çalışan dağıtım elemanı, yemek için ara verdiği sırada kahvede okey oynayınca işten kovuldu. Bunun üzerine işe geri dönüş için dava açtı.

Yerel Mahkeme, davacının çalışma saatlerinin esnek olduğu ara dinlenme zamanını kendisi ayarladığını, ancak işveren tarafından kahvede okey oynarken yakalanmasının işveren yönünden olumsuz bir davranış olduğunu belirterek işverence gerçekleştirilen feshin geçerli olduğuna karar verdi.

Yargıtay: öğle tatilinde işçi okey oynayabilir

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, tanık anlatımlarında davacının 12:00-13:00 sıralarında kahvehanede olduğunun tespit edildiğini, davacı gibi dağıtım işinde çalışanların günlük ara verme sürelerinin hangi saatlerde kullanacağını kendilerinin belirlediklerini hatırlatarak “genelde bu saatlerde ara vermelerini kullandıklarının beyan edilmesine göre bu hususun da feshe gerekçe olamayacağı ve feshin geçersiz olduğunun kabul edilmesi gerekirken mahkemece yukarıda yazılı gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi hatalıdır.” dedi. Yargıtay, “Mahkemenin kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine” karar verdi.