07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Utanmaz Adam
Utanmaz Adam

Utanmaz Adam

7 yaşındaki çocukla evlenilir diyen “AKP Alimi” Nurettin Yıldız, hakkındaki haberler nedeniyle Gazeteport için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İki ayrı suç duyurusunda bulunan Nurettin Yıldız’ın şikayeti üzerine Gazeteci Mustafa Hoş savcılığa ifade verdi.

nurettin

Nurettin Yıldız savcılığa veridği şikayet dilekçesinde kendisi aleyhine algı oluşturulmak istendiğini ve “pedofili savunucusu” “hasta kafa” gibi başlıkların aşağılayıcı, şeref ve onurunu zedelediğini ileri sürdü. Gazeteci Mustafa Hoş savcılığa verdiği ifadede ” şikayet konusu haberler Nurettin Yıldız’ın “7 yaşındaki çocukla evlenilir” sözleri nedeniyle yapıldı. Gazeteport sahibi olarak haberlerin arkasındayım. Bu kişi cezalandırılıncaya kadar da sözkonusu haberleri yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ne Demişti?

Nureddin Yıldız’ “Kadın Fıkhı Okulu’ programında çocuk evliliği için ne diyordu? İşte o videonun tam metni:

“Evlilikle ilgili şeriatımız İslam’ın yaş haddi yoktur. Bu ne demek,, buluğ çağından önce de bir çocuk evlenebilir. Çocuklar arası nikah da yapılabilir. Büyük küçük nikahı da yapılabilir. Mesela 7 yaşındaki bir kız çocuğu 25 yaşında bir erkek veya 7 yaşındaki bir erkek 25 yaşındaki bir kız evlenebilirler mi? Nikahlanabilirler mi? diyelim. Nikah evlilikten daha hassas bir ifade. Evet nikahlanmalarında sakınca yoktur. Bütün mezheplere göre Kuran’a iman eden bütün müslümanlara göre; Kuran’a iman eden kelimesini açacağız sonra evlilik için bir yaş sözkonusu değildir. 10 yaşında 7 yaşında 6 yaşında 78 yaşında yaşıyorsa 135 yaşında bir insan evlenmeye adaydır. Ne küçük yaşta olduğu için ne büyük yaşta olduğu için nikaha engel bir durum yoktur. Eğer reşit ise kendi imzasını atacak çapta ise kendisi evlenir. Reşit değilse velisi tarafından evlendirilebilir. Netice olarak küçük çocukların da evlenebileceklerine dair hüküm Talak suresinin 4.Ayetidir. Ama bununla beraber 3,4,5 tane daha Hadis-i Şerif vardır ki; bu Hadis-i Şerif’ler ve aynı zamanda fukahanın da (fıkıh) bu konudaki icmaı kadının aybaşı olmadan önce de yani çocukluk döneminde de evlenebileceğine dair işarettir”