07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Turizm Dibe Vurdu, Bahane Aynı
Turizm Dibe Vurdu, Bahane Aynı

Turizm Dibe Vurdu, Bahane Aynı

Antalya’ya yılın ilk ayında gelen Rus turist yüzde 81 azaldı. Geçen yılın aynı döneminde 12 bin 870 Rus turist tatil için Antalya’yı tercih ederken, bu yıl aynı dönemde gelen Rus turist sayısı 2 bin 427 oldu…Turizm Bakanı Mahir Ünal, turist sayısındaki düşüşü ‘paralel yapı’ya bağladı.

Antalya’ya geçen ocak ayı sonu itibariyle gelen turist sayısı 97 bin 601 oldu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre yılın ilk ayında Antalya’ya gelen turist sayısı son 10 yılın en düşük rakamları olarak kayıtlara geçti. Antalya’ya ocak ayı itibariyle gelen turist sayısı, ‘Küresel Ekonomik Kriz’in etkilerinin en yoğun yaşandığı 2009 yılının da gerisinde kaldı.

Alman turist sayısında kayıp yüzde 16

Antalya’nın Almanya pazarındaki kaybı yüzde 16 oldu. 2015 yılı ocak ayında 52 bin 731 Alman turiste ev sahipliği yapan Antalya’ya bu yılın aynı aynında gelen turist sayısı 44 bin 262’ye düştü.

İsrailli turist sayısında yüzde 122 artış yaşandı

Ocak ayında en fazla turist gönderen ülkelerden biri İsrail oldu. İsrail pazarında yüzde 122’lik artış görülürken, bu ülkeden gelen turist sayısı 2 bin 8’den 4 bin 475’e yükseldi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü istatistiklerinde 38 ülkeden Antalya’ya gelen turistler yer alırken Antalya’nın sadece İsrail’le birlikte 9 ülkede geçen yılın rakamlarının üstüne çıktığı görüldü. Antalya’ya Ukrayna, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya, Estonya, Sırbistan, Suriye’den gelen turist sayısında artış görüldü.

Bakan turizmdeki çöküşü paralel yapıya bağladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Türkiye’nin turizm sektöründe yaşadığı sıkıntıları ‘paralel yapı’ya bağladı.

İşte Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın o açıklaması;

-Türkiye’nin turizmine dönük saldırının paydaşlarından biri kim, hatta temel taşıyıcılarından biri kim; paralel yapı. Yaklaşık 130 ülkede faaliyet gösteren bu yapı bulunduğu her ülkede ‘Türkiye güvenlik açısından riskli ülkedir propagandasını yapıyor. Yetmiyor; Türkiye içinde gazeteleri aracılığı ile bin 300 tane otel iflas ediyor, şu kadarı batıyor diye kara propaganda yürütüyor.