07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » TBMM Logosundan Atatürk’ün Sözünü Çıkardı
TBMM Logosundan Atatürk’ün Sözünü Çıkardı

TBMM Logosundan Atatürk’ün Sözünü Çıkardı

1923’e darbe diyen, laikliğin yeni anayasada olmaması gerektiğini söyleyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman bu sefer de, Meclis logosundan Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözlerini çıkardı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekillerine 15 Haziran günü vereceği iftar yemeği davetine ilişkin hazırladığı davetiyede TBMM’nin kurumsal kimliğini temsil eden “TBMM Yaldızlı Eskiz” logosundaki Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü kullanmadı.

dddd

Logonun orjinalinde Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü bulunuyor;

indir

ANKA’nın haberine göre; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünün logodan çıkartılması nedeniyle soru önergesi vergi. Özel önergede şu soruları sordu;

-Bugüne kadar TBMM’nin tüm basılı materyallerinde kullanılmakta olan ve kurumsal kimliğini temsil eden ‘TBMM Yaldızlı Eskiz’in bu şekilde kullanılmasının nedeni nedir?

-Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünün logodan çıkartılarak kullanılması tasarım veya baskı hatası mıdır? Tasarım veya baskı hatası ise davetiyeler neden geri toplatılmamıştır?

-TBMM Başkanlığına ait davetiyelerin tasarımı kimler veya hangi birim tarafından yapılmaktadır?

-Bu tip yazılı materyallerin baskı öncesi son kontrolleri hangi birim veya kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir?

-TBMM’nin kurumsal kimliğine yönelik çok ciddi bir hata olan bu kullanımın sorumlusu kimdir? Konuyla ilgili herhangi bir inceleme başlattınız mı? İnceleme başlatmadıysanız bunun sebebi nedir? İnceleme başlatmayı düşünüyor musunuz?

-Eğer tasarımda veya baskıda bir hata yok ise kurumsal kimliğe aykırı bir şekilde eskizi kullanmanızdaki kasıt nedir?

-Davetiyeler bilerek bu şekilde basılmış ise; ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünün anlamı TBMM Başkanı olarak sizi rahatsız mı etmiştir? Bu rahatsızlığınızın sebebi nedir?

-Parlamenter demokrasinin tüm kurum ve kurallarının işleyişinden en başta sorumlu olan bir kişi olarak, egemenliğin halka ve millete ait olması noktasında farklı bir ideolojik yaklaşımınız mı vardır? Eğer varsa, o makamda oturmaya devam edecek misiniz? Bu farklı ideolojik yaklaşıma rağmen TBMM Başkanı sıfatını taşımaya devam edecekseniz, millet egemenliğine inanmayarak, millet egemenliğini temsil eden bu onurlu makamı işgal ediyor olmanız büyük bir çelişki değil midir?

-Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünün logodan çıkartılması için herhangi bir talimat aldınız mı? Aldıysanız, talimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan mı aldınız?