07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Suçlama da Savunma da Tanıdık
Suçlama da Savunma da Tanıdık

Suçlama da Savunma da Tanıdık

Brezilya Ulusal Kongre’nin alt kanadında, Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff hakkındaki bütçe yolsuzluğu iddialarını araştıran komite, Rousseff’in görevden azledilmesi için soruşturma başlatılması kararı aldı. Rousseff suçlamalara “demokratik yönetime karşı bir darbe girişimi” dedi.

Rousseff, yeniden seçilebilmek için hükümetin bütçe hesaplarını manipüle ederek büyüyen bütçe açığını gizlemekle suçlanıyor.
Ulusal Kongre’nin alt kanadında oluşturulan komite, oylama sonucunda 27’ye karşı 38 evet oyuyla soruşturmaya onay verdi.

Komitenin kararı sembolik de olsa önemli

Bundan  sonraki aşama 17 ya da 18 Nisan’da Kongre’nin alt kanadında yapılacak olan genel oylama. Soruşturma talebinin Senato’ya gönderilebilmesi için Kongre’nin alt kanadının 513 üyesinden üçte ikisinin onay vermesi gerekiyor.

Sokaklar karışabilir

Komitedeki oylama sonucunun ülkede yüksek olan siyasi tansiyonu daha da artıracağı tahmin ediliyor. Polis başkent Brasilia’da geniş katılımlı protesto gösterilerine karşı yeni önlemler alıyor. Soruşturma talebinin Senato’ya taşınması durumunda, Rousseff’in yargılanması için salt çoğunluk yeterli olacak. Senato yargılamaya karar verirse, Rousseff yargılama sürerken 180 günlüğüne görevinden alınabilir.

% 52 ile Ülkenin İlk Kadın Cumhurbaşkanı Olarak Seçilmişti

1 Ocak 2011’de ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Rousseff, 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yaklaşık yüzde 52’sini alarak 2. kez cumhurbaşkanı seçilmişti.

Savunma tanıdık: Darbe girişimi

Rousseff, 2003 ile 2010 yılları arasında devlete ait petrol şirketi Petrobras’ın başkanlığını yapmıştı. Rousseff’in başkanlığı döneminde şirkete yöneltilen yolsuzluk iddiaları da Rosseff’i zor durumda bırakmıştı.
Ancak bu iddiaların şu andaki soruşturma süreciyle ilgisi bulunmuyor.
Rousseff hiçbir suç işlemediğini ve yaşananların demokratik yönetime karşı bir darbe girişimi olduğunu savunuyor.