07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Diyarbakır’da Bombalı Saldırı
Diyarbakır’da Bombalı Saldırı

Diyarbakır’da Bombalı Saldırı

Diyarbakır’ın Hani ilçesinde  Jandarma karakoluna bomba yüklü tankerle saldırı düzenlendi. Saldırıda  2 asker şehit oldu, 46 kişi de yaralandı.

Diyarbakır’ın Hani İlçesi’nde PKK’lılar İlçe Jandarma Komutanlığı’na bomba yüklü tankerle saldırı düzenledi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 1 asker şehit oldu, aralarında sivillerin de bulunduğu 27 kişi de yaralandı. İlçeye Diyarbakır’dan çok sayıda ambulans ile arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Saldırı sonrası çatışma çıktı

Patlamanın şiddetiyle İlçe Jandarma Komutanlığı ile çevresindeki binalarda da hasar meydana geldi. Bombalı saldırının ardından ilçede PKK’lılarla ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmanın sürdüğü ilçeye Diyarbakır’dan çok sayıda ambulans ile arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Çatışma nedeniyle ekipler bir süre ilçeye ulaşamazken, yaralılar Hani Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

İlçe Jandarma binası kullanılamaz hale geldi

Şiddetli patlamada İlçe Jandarma Komutanlığı binasında da büyük hasar meydana geldi. Yaralılar Hani Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalelerinin ardından askeri helikopterler ve bölgeye ulaşan ambulanslarla alınarak Diyarbakır Asker Hastanesi’ne nakledildi. Hani’ye sevk edilen UMKE ekipleri de ağır hasar alan binalarda arama ve kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.Saldırının ardından ilçede elektrik, telefon ve internet hatları da kesildi.

TSK’dan Açıklama

-11 Nisan 2016 Pazartesi günü saat 23.10 sularında, kışla içinde lojmanların da bulunduğu Diyarbakır-Hani İlçe Jandarma Komutanlığı nizamiyesi önünde bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce patlayıcı madde yüklü bir aracın patlatılması sonucunda, bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 39 kahraman silah arkadaşımız, 6 yakını ve 2 sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu alçakca girişilen saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımız ile yakınlarına ve sivil vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Yayın yasağı getirildi

Hani Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır’ın Hani İlçesi’nde dün meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili yayın yasağı getirilmesini kararlaştırdı. RTÜK tarafından yapılan açıklamada, Hani Sulh Ceza Hakimliği’nin, 11 Nisan Pazartesi günü Hani’de meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle, soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamında medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verdiği bildirildi.