07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Sıra AKP’ye Geldi
Sıra AKP’ye Geldi

Sıra AKP’ye Geldi

Darbe sonrası başlatılan operasyonlarda sıra AKP’ye geldi… İstanbul Barosu avukatlarından Burak Bekiroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak eski bakanlar Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç ve Sadullah Ergin hakkında “FETÖ Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden” suç duyurusunda bulundu. AKP MKYK’da da partide cemaatle bağlantısı olan kişilerin tasfiyesi için ‘inceleme’ kararı verildi.

Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan’ın haberine göre, AKP MKYK’sında parti teşkilat ve belediye başkanlarından cemaatle bağlantısı olan kişilerin temizlenmesi için ‘inceleme’ kararı verildi. AKP MKYK, darbe girişiminin ardından ilk kez toplanarak, cemaatin askeri ve emniyet içindeki silahlı unsurlarının büyük oranda temizlendiği, bir daha bir girişimin yapılmasının zor olduğu, ancak suikast riskinin devam ettiği değerlendirmesi yapıldı. Cemaatin finans sistemi üzerinde sıkıntı yaratabileceği belirtilirken, “Özellikle yurtdışı bağlantılarıyla iş dünyası bağlantılarının iyi incelenmesi gerekiyor. Finans ayağına yoğunlaşılmalı” görüşü dile getirildi.

Teşkilatlara operasyon

Teşkilat ve yerel yönetimler başkanlıkları, cemaatle bağlantısı olan il ve ilçe başkanları, belediye başkanı, belediye meclisi üyelerinin belirlenmesi için çalışma başlatıldığı, bir sonraki MKYK toplantısına bir rapor sunulacağı bilgisini verdi. Bazı üyeler, kamuda tasfiye yapılırken suçsuz insanların mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti. Başbakan Yıldırım, bu tür duyumların ilgili bakanlıklar ve Başbakanlığa bildirilmesini istedi.

“Şimdilik revizyon yok”

Toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyen parti sözcüsü Yasin Aktay, darbe girişimi sonrası, parti yönetimi, MYK ve hükümette bir revizyona gidilip gidilmeyeceğinin sorulması üzerine, “Böyle bir konu şimdilik gündemde yok, şu an için bir revizyon yok” dedi. Partide cemaatle bağlantılı kişiler olup olmadığının sorulması üzerine Aktay, “Partimiz içinde de bir çalışma yapılıyor. Ancak prensibimiz, birisinin kardeşi, birisinin akrabası diye birilerini mağdur edecek ve birilerini töhmet altında bırakacak değiliz. Ama bu bireyler arasında yani kardeşler arasında bu suçun irtikabında, terör örgütüne mensubiyet irtikabında eğer bir ortaklık, dayanışma ve yardımlaşma varsa o kişiler hakkında işlemler yapılır” dedi.

4 eski bakan hakkında suç duyurusu

İstanbul Barosu avukatlarından Burak Bekiroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak eski bakanlar Bülent Arınç, Hüseyin Çelik, Suat Kılıç ve Sadullah Ergin hakkında “FETÖ Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden” suç duyurusunda bulundu.

Dilekçesi savcılık tarafından kabul edilen Bekiroğlu, 4 bakanın “FETÖ” ile irtibatının olup olmadığıyla ilgili ayrıntılı soruşturma yapılmasını ve haklarında yurt dışına çıkış yasağı konulmasını talep etti. Avukat Bekiroğlu, Arınç’ın “FETÖ” ile fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiğini, milli sırların örgüt tarafından çalınmasına müsaade ettiğini öne sürdü. Dilekçede eski Milli Eğitim Bakanı Çelik’in 8. sınıfta yapılan OKS sınavını SBS adı ile 6,7 ve 8. sınıflara yayarak öğrencilerin 3 yıl da dershanelere gitmek zorunda bırakıldığına dikkat çekildi. Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk davaları sırasında dönemin Adalet Bakanı Ergin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı en çok yanıltan isim olduğu öne sürüldü.