07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Saray Darbesi Dünya Basınında
Saray Darbesi Dünya Basınında

Saray Darbesi Dünya Basınında

Tayyip Erdoğan’ın AKP içerisindeki Pelikan Darbesi dünyada da geniş yankı buldu. Yabancı ajanslar  Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu görüşmesinin ardından aınan AKP’deki olağanüstü kongre kararını son dakika haberi olarak abonelerine duyurdu.

AFP ajansı : Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki bazı fikir ayrılıklarından örnekler veren AFP; kongre kararıyla ilgili, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin CNN Türk ekranlarında yaptığı açıklamaları da dünyaya servis etti.

Reuters: Gelişmeleri flaş haber olarak duyururken, bir AK Parti yetkilisine dayandırarak olağanüstü kongrenin en erken 22 Mayıs, en geç ise 5 Haziran’da yapılacağı bilgisini paylaştı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC: Haberi “Başbakan’ın üzerindeki şüpheler üzerine AK Parti kongreye gidiyor” başlığı ile okuyucularına duyurdu.
BBC haberinde iki isim arasında son zamanlarda yükselen tansiyona dikkat çekilirken, Davutoğlu’nun Erdoğan’ın başkanlık sistemi üzerindeki ısrarına mesafeli durduğu belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesi : Gazete Tayyip Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında dün yapılan kritik görüşmeyi değerlendirdi. Financial Times, “Erdoğan’ın Davutoğlu’nun yetkisini sınırlandırma girişimleri Başbakan’ı hayal kırıklığına uğrattı” yorumunda bulundu.

Gazetenin Türkiye muhabiri Mehul Srivastava’nın imzasını taşıyan haberin başlığı, “Kriz görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu istifa yolunda”.

Gazete Erdoğan ve Davutoğlu’nun aylardır tartıştıkları konulardan bazılarını da yazdı; ‘akademisyenlerin ve gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları’, ‘ayrılıkçı Kürtlerle görüşmelere başlanması’, ‘bağımsız bir Merkez Bankası Başkanı’nın atanması’ ve ‘AB’nin giderek daha fazla kucaklanması’

Saray’da Yetki Pazarlığı

BBC Türkçe: Başbakan Davutoğlu’nun ekibinden bir kişi Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Gün boyunca, Başbakanın sorunu Cumhurbaşkanına saygı çerçevesinde çözeceği yolunda büyük umut vardı” dedi. Habere göre; Davutoğlu, Erdoğan’la görüşmeye giderken danışmanlarına, Cumhurbaşkanının kendisinin anayasal yetkilerine saygılı olması halinde, ona bu yıl yapılacak olan referandumda yeniden destek vereceğini söyledi.

“Erdoğan erken seçim istiyor”

İngiliz The Times gazetesi: Gazete kendisine konuşan AK Parti kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazın erken seçime gidilmesi için bastırdığını söyledi.

Bu çevrelere göre Erdoğan en az 367 milletvekili çıkarılması ve anayasanın referanduma gidilmeden değiştirilmesi için çabalıyor.